Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Miliard USD z turystyki

Serbia: Miliard USD z turystyki

Mimo globalnego spowolnienia gospodarczego, turystyka w Serbii się rozwija. Łączny przychód tego sektora gospodarki w Serbii w roku 2011 wyniósł 710 mln EUR. Zdaniem ekspertów w tym roku wartość przychodu z turystyki z pewnością przekroczy 1 mld USD, a ma też szansę, by urosnąć do 1 mld EUR.

Ekonomiści oceniają, że to turystyka stanie się drugą (tuż po rolnictwie) najważniejszą pod względem osiąganych dochodów gałęzią serbskiej gospodarki. Przychody dewizowe z turystyki w Serbii w pierwszej połowie br. wyniosły 288 mln EUR czyli, jak podaje Narodowy Bank Serbii, o 3% więcej niż w roku ubiegłym. Turystyczna Organizacja Serbii z roku na rok odnotowuje coraz więcej cudzoziemców – w roku 2011 zanotowano 12% wzrost liczby odwiedzających zza granicy; w tym roku wzrost wyniósł 10%. Wkład turystyki w PKB Serbii ocenia się obecnie na 2,3%. Najbliższym celem jest zwiększenie udziałów turystyki w PKB kraju na 4%, co przybliżyłoby Serbię do Węgier czy Czech, w których stosunek ten wynosi odpowiednio 4% i 6,6% krajowego PKB.

Przedstawiciel delegacji UE w Serbii Jose Antonio Gomez przekonuje, że serbska turystyka może mieć znacznie większy udział w gospodarce rynkowej, jeśli tylko dostosuje się do potrzeb turystów inwestując w infrastrukturę, zwiększając promocję turystycznych, archeologicznych i lokalnych atrakcji. Gomez przypomina też o tym, że takie inwestycje w turystykę jak na przykład poprawa infrastruktury równocześnie przyspieszają rozwój kraju.

– Aby zwiększyć liczbę turystów zza granicy przyjeżdżających do Serbii trzeba poszerzyć ofertę turystyczną. Nowa strategia rozwoju turystyki, którą napisano zgodnie z międzynarodowymi standardami, zdynamizuje wzrost tej gałęzi gospodarki, pociągając za sobą rozwój regionów oraz wpłynie na podniesienie standardu życia mieszkańców, mówi z przekonaniem brytyjski ekspert w tej dziedzinie i lider projektu Narodowej strategii rozwoju turystyki w Serbii Michael Joy.

Najwięcej cudzoziemców do Serbii przyjeżdża z Bośni i Hercegowiny (w zeszłym roku 165 tys.), Czarnogóry (129 tys.), Słowenii (124,5 tys.), Niemiec (97 tys.) i Chorwacji (93 tys.).

O 11% zwiększyła się również liczba Serbów, którzy w tym roku wybrali się na urlop za granicę. Przede wszystkim dlatego, że bilety lotnicze i inne opłaty było można wykupić na raty i bez odsetek. Na miejsce swoich wakacji Serbowie w tym roku najczęściej wybierali Grecję, Turcję, Egipt, Tunezję, Hiszpanię, Włochy oraz Czarnogórę.

 

Źródło: politika.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE