Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Minister finansów proponuje wcześniejszą spłatę części długu zewnętrznego

Serbia: Minister finansów proponuje wcześniejszą spłatę części długu zewnętrznego

ministarstvo_finansija - beta.rs

W sobotę (9 marca) minister finansów Mlađan Dinkić przedłożył rządowi, aby część spłaty długu zewnętrznego – w kwocie 430 mln USD – nastąpiła wcześniej, tj. wraz z końcem kwietnia.

– Przez wzgląd na to, że posunięcia w dziedzinie polityki fiskalnej dały wyjątkowo dobre rezultaty w zmniejszaniu odsetek długu publicznego, zarówno na międzynarodowym, jak i na krajowym rynku finansowym, Ministerstwo Finansów i Gospodarki uważa, że teraz osiągnięte zostały warunki pozwalające na wcześniejszą spłatę drogich kredytów zaciągniętych w przeszłości. Oddłużanie kraju tym sposobem, przyczyni się do oszczędności dotyczących bieżących rozchodów w budżecie w tym roku, jak i w nachodzących latach, gdyż umożliwi wydzielenie mniejszych środków na spłatę odsetek – podano w oświadczeniu Ministerstwa Finansów.

Według danych Serbskiego Banku Narodowego, łączny dług zewnętrzny Serbii wyniósł pod koniec 2012 r. 25,7 mld EUR, a w ciągu tego roku zwiększył się o 1,6 mld EUR, czyli o 6,6 proc.

Spłata drogich kredytów z przeszłości, możliwa jest dzięki znacznej płynności finansowej, która została zagwarantowana w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nadwyżkę budżetową osiągnięto dzięki wzrostowi przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz z podatku od nieruchomości.

Źródło: beta.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE