Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Ministerstwo Środowiska zmienia wysypisko śmieci w centrum turystyczne

Serbia: Ministerstwo Środowiska zmienia wysypisko śmieci w centrum turystyczne

Ministerstwo Środowiska przeznaczy 1,5 mln EUR na rekultywację i zamknięcie wysypiska miejskiego w Prokuplju, znajdującego się w pobliżu centrum miasta. W obecności wiceministra Vladimira Jovanovicia, umowa została podpisana przez burmistrza gminy Prokuplje Milana Arsovicia i Bobana Veličkovicia – dyrektora firmy „Konzorcijum Por milenijum tim” z Belgradu, wykonawcy prac.
– Pierwszy etap prac będzie obejmować czyszczenie istniejącego wysypiska wzdłuż rzeki Toplica, co zagwarantuje mieszkańcom zdrowsze środowisko. Zakończenie tych prac planowane jest na koniec tego roku – poinformował Arsović.
W drugiej fazie przewiduje się realizację projektu budowy sztucznego jeziora na tej przestrzeni, a gmina Prokuplje będzie ubiegać się o fundusze z odpowiednich ministerstw Serbii i z UE.
Za ok. 2 lata poza jeziorem o wielkości 16 ha, z którego cieszyć się będą cieszyć się miłośnicy sportów wodnych i wędkarze, powstanie park i ścieżki spacerowe. Pojawią się też mniejsze obiekty sportowe. Wysypisko śmieci zamieni się w bardzo przyjemną przestrzeń dla różnych form wypoczynku, a Prokuplje będzie miało szansę, aby stać się ośrodkiem turystycznym.

 

Źródło: kurir-info.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE