Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Mowa nienawiści usunięta ze ścian Nowego Sadu

Serbia: Mowa nienawiści usunięta ze ścian Nowego Sadu

Kilkuset mieszkańców Nowego Sadu pod przewodnictwem członków Ligi Socjaldemokratów Wojwodiny (LSV) i Serbskiego Ruchu Odnowy (SPO) w niedzielę usuwało graffiti nienawiści, które znajdowały się na ścianach budynku w pobliżu siedziby policji w Nowym Sadzie.
Wśród graffiti znajdowało się obraźliwe przesłanie adresowane do sarajewskiego piosenkarza Dino Merlina. Usunięto także portret oskarżonego przez Trybunał w Hadze Ratko Mladicia, obok którego członkowie ruchu ekstremistycznego „Naši” (Nasi) podpalili niedawno flagę Bośni i Hercegowini oraz Turcji.
Przewodniczący LSV Nenad Čanak powiedział dziennikarzom, że tego typu graffiti hańbią Nowy Sad, a jeśli mieszkańcy się nie zbuntują i nie wyrażą swojego sprzeciwu wobec nietolerancji, nikt inny za nich tego nie zrobi.
Przypomniał również, że Nowy Sad, kiedy otrzymał prawa miejskie miał już trzy nazwy: Neoplanta, Ujvidek i Nojzak (Neusac), co świadczy o tym, że mieszkali w nim różni ludzie mający wspólny cel – aby żyć w dobrym i mądrym mieście.
Członek prezydium SPO Milan Djukić wyraził zadowolenie, że mieszkańcy Nowego Sadu byli w stanie wykazać się obywatelską odpowiedzialnością, nie akceptującą przemocy.

Tekst: beta.rs, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE