Home / Bałkany / Serbia / Serbia może w tym roku odzyskać pozwolenie na loty za ocean

Serbia może w tym roku odzyskać pozwolenie na loty za ocean

201206270121050.horizontal_01_flight_info_00_glavni_link

Serbia może w tym roku odzyskać kategorię 1 Federalnej Administracji Lotnictwa (Federal Aviation Administration – organu nadzoru lotniczego, stanowiącego część Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych), co oznaczałoby ponowną możliwość wykonywania bezpośrednich lotów transoceanicznych, oświadczył w niedzielę (24 lutego) Milan Živanović, wicedyrektor Dyrektoriatu Lotnictwa Cywilnego.

W zeszłym tygodniu serbski Dyrektoriat odwiedzili eksperci FAA, którzy upewniali się czy nie pojawiają się niezgodności ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization). Zewidencjonowane zostały jedynie dwie niezgodności oraz wystosowano kilka zaleceń. Oficjalna ocena ma zostać przedstawiona w ciągu 20-30 dni.

Kolejna wizyta ekspertów FAA będzie miała miejsce prawdopodobnie na wiosnę, wtedy planowany jest audyt, który będzie stanowił ostateczną ocenę tego czy serbskie prawodawstwo jest zgodne z amerykańskimi i międzynarodowymi standardami. Procedura ubiegania się o otrzymanie kategorii 1 oficjalnie rozpoczęła się pod koniec wrześnie ubiegłego roku.

Milan Živanović zaznaczył, że istnieje ogromne zainteresowanie obywateli zarówno Serbii, jak i państw sąsiednich, lotami na kontynent amerykański.

– Sądzimy, że kompanie lotnicze będą tymi lotami zainteresowane. Czy będzie to kompania krajowa, mamy na myśli przede wszystkim Jat Airways, zależy od prób i sporych wysiłków wkładanych przez serbski rząd, aby postawić Jat na nogi. Wydaje mi się, że pojawią się także inne kompanie, gdyż rynek jest aktywny, ze względu na dużą liczbę obywateli sąsiednich państw, jak i serbskiej diaspory, którzy wyrażają zainteresowanie tego typu usługami – podkreślił Živanović.

Jednakże do tej pory ani jedna kompania nie wystąpiła jeszcze o zgodę na loty do Stanów Zjednoczonych.

Serbia utraciła kategorię 1 w 2004 r., od tego czasu podjęto wiele wysiłków dotyczących ustandaryzowania procedur – efektem czego było wprowadzenie w 2010 r. nowego prawa o ruchu lotniczym.

Źródło: tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE