Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Możliwe 700 mln EUR inwestycji w farmy wiatrowe do 2015 r.

Serbia: Możliwe 700 mln EUR inwestycji w farmy wiatrowe do 2015 r.

W ciągu następnych trzech lat Serbia ma szansę przyciągnąć inwestycje rzędu 700 mln EUR na budowę farm wiatrowych, o ile nie zostaną zmniejszone taryfy gwarantowane (które teraz wynoszą 9,5 eurocenta za kWh). Budowę będzie można rozpocząć już w 2013 roku, ponieważ prace nad projektami trwają od kilku lat.

Przypomnijmy, na konferencji „Szlaki energetyczne w regionie oraz korzystanie z odnawialnych źródeł”, która miała miejsce przed dwoma tygodniami, minister energetyki Zorana Mihajlović zapewniła, że korzystne taryfy dla przedsiębiorstw produkujących energię ekologiczną zostaną utrzymane i zwiększone będą kwoty dostarczanej energii.

Spore zaangażowanie wobec przyszłych inwestycji w branży odnawialnych źródeł energii przejawia Serbskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (SUEV), którego członkami są m.in. Continental Wind Serbia, MK Fintel Wind, Energowind, Electrawinds i WindVision. SUEV chce zainwestować do 1,5 mld EUR przez kolejne 5-6 lat w farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy ponad 1000 W.

I choć pozyskiwanie energii dzięki farmom wiatrowym (dziś rządowy limit to 450 MW) zwiększy opłaty za prąd o około 2 do 2,5%, będzie jednak następować stopniowo, w okresie od 2015 do 2017 r. Zbiegnie się to z podwyżką cen prądu w całej Unii, spowodowanej dyrektywą dotyczącą zamykania elektrowni węglowych i przestawiania się na odnawialne źródła energii. Dlatego też, wyższa cena dla odbiorców prądu, związana z budową farm wiatrowych będzie niezauważalna.

W przeciągu 4 lat Serbia ma szansę zwiększyć ilość energii pobieranej z wiatru do 10 %. Dla porównania np. Dania już dziś 30 % energii pozyskuje dzięki farmom wiatrowym.

 

Źródło: blic.rs

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE