Home / Gospodarka / Handel / Serbia na Nowym Szlaku Jedwabnym
http://srbijaikina.rs/
http://srbijaikina.rs/

Serbia na Nowym Szlaku Jedwabnym

Pomysł utworzenia nowego szlaku jedwabnego pojawił się w 2013 roku za sprawą Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, który swoją koncepcją rekonstrukcji największego szlaku handlowego w historii zafascynował świat.

Lidija Obradović – dziennikarka Chińskiego Radia Międzynarodowego wyjawiła w wywiadzie dla RTS, że nowy szlak jedwabny naznaczy XXI wiek. „Mimo, że cały czas mówi się o ekonomicznym wymiarze projektu, warto pamiętać, że nawet dawny szlak jedwabny nie był jedynie szlakiem ekonomicznym – przyczynił się on również do wymiany kultur, informacji, odkryć, nauki i kontaktów międzyludzkich – i tak samo będzie tym razem.” – powiedziała.

18 stycznia w Belgradzie odbędzie się konferencja pod nazwą „Serbia na nowym szlaku jedwabnym”. Zdaniem dziennikarki spotkanie przedstawicieli obu krajów ma olbrzymie znaczenie, ponieważ pomimo wieloletniego sojuszu politycznego i ekonomicznego pomiędzy Serbią i Chinami, oba narody mało o sobie wiedzą.

Celem konferencji jest podjęcie dialogu na temat polityki, ekonomii oraz kultury, który ma zbliżyć oba narody oraz pomóc im się lepiej poznać. W opinii Lidii Obradović mentalność Serbów i Chińczyków jest zupełnie inna. Chińczycy, w odróżnieniu od Serbów, to skromni ludzie, którzy nigdy nie robią wielkich planów, ani nie stawiają sobie wysokich celów. Są to ludzie, którzy idą krok za krokiem kierując się filozofią, że małe jest wielkie.

O mentalności Chińczyków wiele mówi również chińskie powiedzenie: „Wszystko jest gotowe, z wyjątkiem wschodniego wiatru – przygotuj wszystko co potrzebujesz i czekaj na odpowiedni moment, aby przejść do działania. I mimo, że wydaje się, że wszystko idzie gładko i bez problemów, to wcale tak nie jest. Wszystko bowiem wymaga olbrzymich przygotowań.”

Projekt Nowego Szlaku Jedwabnego zakłada powstanie tysięcy kilometrów tras lądowych i morskich pomiędzy Azją południowo-wschodnią a Europą i ma objąć swoim zasięgiem dziesiątki krajów oraz ponad 3 miliardy ludzi. Celem projektu jest utworzenie sieci połączeń gospodarczych łączącej państwa położone na trasie Szlaku Jedwabnego znanego z opowieści Marco Polo. Nie jest również tajemnicą, że trasa ma stanowić alternatywę dla amerykańskich i rosyjskich wpływów w tych regionach.

Dziś w Belgradzie odbyło się spotkanie prezydenta Serbii Tomislava Nikolicia oraz przewodniczącego chińskiej grupy inwestycyjnej „Hong King VSA International Investment”, na którym został podjęty temat nawiązania współpracy handlowej pomiędzy oboma krajami. Nikolić podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, że po latach przygotowań Serbia jest gotowa do zaoferowania chińskim inwestorom wykształconej i doświadczonej siły roboczej oraz idealnych warunków do prowadzenia biznesu. Przewodniczący chińskiej delegacji zapowiedział natomiast, że firma, którą reprezentuje jest bardzo zainteresowana inwestowaniem w eksploatację zasobów naturalnych, w które jest Serbia bogata oraz ich eksportem do krajów trzecich we współpracy z serbskimi przedsiębiorstwami.

Źródło: vesti.krstarica.com, tanjug.rs, biznes.pl

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE