Home / Nauka / Serbia: na tysiąc mieszkańców przypada tylko jeden z tytułem doktora
sanu

Serbia: na tysiąc mieszkańców przypada tylko jeden z tytułem doktora

Podczas zorganizowanej przez Serbską Akademię Nauki i Sztuki na początku czerwca konferencji zatytułowanej „Nauka: stan, strategia, perspektywy” przedstawiono między innymi dane dotyczące ilości osób z doktoratem w kraju. Zdaniem naukowców, liczby te nie są optymistyczne.

Profesor Vera Dondur przytoczyła statystyki, według których na 1000 obywateli Serbii przypada zaledwie 1,2 doktora. Jest to niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę kraj, który na nauce chce budować swój rozwój. Co ciekawe, mimo tego Serbia nadąża w utrzymaniu kroku innym państwom świata. Uczestnictwo serbskich badaczy w światowej nauce jest dwu- lub nawet trzykrotnie wyższe niż wynikałoby to z ilości naukowców. Zdaniem Very Dondur, wynika to z dużego zaangażowania serbskich uczonych, mimo wielu przeszkód, nie tylko kadrowych ale i ekonomicznych. Twierdzi ona, że najpoważniejszymi problemami w świecie nauki w Serbii jest niedostateczne dofinansowanie, rozdrobnienie instytucji naukowych oraz braki personalne.

Źródła: danas.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE