Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Naczelnik Sztabu Generalnego o zacieśnieniu współpracy militarnej z Hiszpanią
ljubisa-dikovic-kurir-info.rs

Serbia: Naczelnik Sztabu Generalnego o zacieśnieniu współpracy militarnej z Hiszpanią

Autor: Aleksandra Szmurlik

W środę (03.07) w Madrycie doszło do spotkania generała Ljubišy Dikovicia, Naczelnika Sztabu Generalnego Wojska Serbii z admirałem Fernando Garcią Sanchezem, Naczelnikiem Sztabu Generalnego Obrony Hiszpanii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości zacieśnienia i przyspieszenia wzajemnej współpracy militarnej, a także konkretyzacji przyszłych działań w związku z udziałem obu krajów w międzynarodowej operacji ONZ w Libanie. W tej misji wojsko serbskie uczestniczy od 20 grudnia 2010 roku w ramach hiszpańskiego kontyngentu sił pokojowych.

Główne obszary współpracy pomiędzy serbską armią, a siłami zbrojnymi Hiszpanii to wspólny udział w operacjach międzynarodowych i szkoleniach dla jednostek specjalnych.
Obejmuje to między innymi wymianę doświadczeń w dziedzinie wojskowego ruchu drogowego i transportu. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu serbskiego Ministerstwa Obrony, istnieją także plany współpracy w obszarze szkolnictwa wojskowego.

Podczas pobytu w Hiszpanii Diković odwiedził także Dowództwo Operacyjne, Centrum Studiów Wyższych Obrony Narodowej i Brygadę Spadochronową Sił Zbrojnych.

Oprócz Libanu, członkowie Ministerstwa Obrony i serbskich Sił Zbrojnych zaangażowani są także w misje pokojowe ONZ na Cyprze, Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kongo i Liberii.

 

Źródło: tanjug.rs, blic.rs, b92.net

KOMENTARZE