Home / Kultura / Film / Serbia: Nakręcono animację o Tesli… i marzeniach
1277795_237627956394537_980899565_o

Serbia: Nakręcono animację o Tesli… i marzeniach

W zeszłym roku zrealizowana została animacja „Tesla and the Lamplighter” Jest to krótki, 8. minutowy, film animowany dla dzieci i dorosłych. Mimo że oparty na prawdziwym wydarzeniu, nie jest filmem biograficznym, lecz surrealistyczną opowieścią o wierze w marzenia.

Animację udało się dokończyć minionej jesieni, dzięki środkom zebranym za pomocą platformy kickstarter.com. Nad filmem przez 2 lata pracowali: Branislav Brkić – reżyser i rysownik, odpowiedzialny za technikalia Ivan Čolić, modelarz 3D Marko Kovačević, Dragan Ćalina i Vasil Hadžimanov, którzy stworzyli muzykę, rysownik Tihomir Čelanović oraz projektantka Sofija Đukić. Producentem było studio Ringišpil, a znacznej pomocy w tworzeniu obrazu udzieliło belgradzkie Muzeum Nikoli Tesli.

- Pomysł na film pojawił się dość zwyczajnie. Często zdarza mi się stworzyć jakiś szkic, wokół którego próbuję zbudować opowieść. Tak narysowałem postać za fortepianem, naprzeciwko której znajduje się okno wychodzące na miasto. Pomysł, który przyszedł mi do głowy to to, że ta postać w pewien sposób poprzez muzykę zmienia miasto – zapala w nim światło, zmienia wygląd ulic, pojazdów… Ale wtedy jeszcze nie wiedziałem kim jest ta postać ani o czym jest ta historia. Wtedy, dorysowując szczegóły, narysowałem postaci wąsy… i w tym momencie zrozumiałem, że to Tesla. Pomysł ten przez pewien czas krążył mi po głowie, dopóki w pewnej książce nie natrafiłem na informację, że Tesla u szczytu swojej mocy twórczej, kiedy zbankrutował, był zmuszony wykonywać trywialne prace, takie jak instalacja oświetlenia na wystawie jednego z nowojorskich sklepów. Tę informację połączyłem z pomysłem o wynalazcy, który poprzez muzykę zmienia świat wokół siebie; i tak powstała bajka o Tesli i dziewczynce z lampą – wyjaśnia reżyser Branislav Brkić.

Z ostatniej chwili:

Cartoon Movie, największe forum, którego celem jest ułatwianie współpracy pomiędzy europejskimi twórcami, inwestorami, dystrybutorami i producentami filmów animowanych, włączyło do swojej oficjalnej selekcji w kategorii scenariusz i pomysł długometrażowy animowany film o Tesli, który ma mieć tytuł „Before you wake”. W marcu 2015 r. animacja zostanie przedstawiona w Lyon, gdzie będzie miała szanse zawalczyć o środki na dofinansowanie i postprodukcję. Film ten nie będzie kontynuacją krótkiej animacji „Tesla and the Lamplighter”, lecz osobną opowieścią, która swoim stylem oraz tematyką będzie do niej nawiązywać. Natomiast krótkometrażowy film „Tesla and the Lamplighter” będzie wykorzystywany w celach promocyjnych.

Twórcy „Before you wake” już obiecują pracę nad nowym zwiastunem, postaciami oraz wyglądem filmu.

Źródła: b92.net, citymagazine.rs, vfxserbia.com

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE