Home / Polityka / Serbia: Napad na rodzinę Ivanovicia miał podłoże polityczne
Olivier Ivanović - b92.rs

Serbia: Napad na rodzinę Ivanovicia miał podłoże polityczne

Autorka: Aleksandra Szmurlik

W czwartek (12.09) około godziny 16.00, nieznany mężczyzna wtargnął do domu Olivera Ivanovicia (przewodniczącego lokalnej inicjatywy „Serbia, demokracja, sprawiedliwość”) w północnej części Kosowskiej Mitrowicy i napadł na jego żonę, która była z nieletnim synem w mieszkaniu. Zaatakował kobietę i groził jej, a jako motyw podał polityczne zaangażowanie męża.

Ivanović stwierdził, że wtargnięcie nieznanego mężczyzny do jego mieszkania, napad na żonę i dziecko z całą pewnością miał podłoże polityczne: „Teraz rodzina i ja już się trochę uspokoiliśmy. Nie wydaje mi się, żeby miało to jakiś inny motyw niż polityczny. Nie mam żadnych konfliktów w pracy, nie mam długów, nikt mnie nie jest dłużny, dlatego to może być tylko motyw polityczny.” Według Ivanovicia niektórych ludzi prawdopodobnie zmartwiły jego działania, a ten napad to nie tylko wiadomość dla niego, ale dla wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego dla tego miasta i społeczności. Podkreślił jednak, że nic nie powstrzyma go w realizowaniu swoich planów, a przegrają ci, którzy tak bardzo boją się zmian, mają złe zamiary i uważają, że rządzić ma strach, a siła i gwałt stanowią odpowiedź i rozwiązanie problemów. Zauważył też, że taka sytuacja może mieć miejsce i w Kraljevie i Belgradzie, jeśli państwo serbskie nie podejmie odpowiednich środków, bo samo mówienie o pokoju i porządku nie wystarcza.

Oliver Ivanović jest kandydatem w nadchodzących lokalnych wyborach na prezydenta miasta Kosowska Mitrowica, z ramienia społecznej inicjatywy „Serbia, demokracja, sprawiedliwość”, które odbędą się w Kosowie 3 listopada.

Regionalny szef kosowskiej policji operacyjnej Željko Bojić, zapewnił, że powzięto wszelkie środki, by złapać sprawcę napadu. Zastępca regionalnego dyrektora kosowskiej policji Besim Hoti ogłosił w piątek, iż policja nadal intensywnie szuka mężczyzny, jednak jeszcze nie zdołano go zatrzymać.

Kancelaria rządu Serbii w Kosowie i Metohiji potępiła incydent i zaapelowała do kosowskich Serbów, by nie wchodzili w wzajemnie „wyrównywanie rachunków”. Przede wszystkim, by nie uderzać w rodziny przeciwników politycznych. Wydarzenia ostro osądziła także dyrektorka kancelarii administracyjnej kosowskiego rządu Adrijana Hodžić, nazywając to „tchórzliwym aktem tych, którzy chcą przeszkodzić rozwojowi demokracji, prawa i wolności słowa w Kosowie.

W piątek (13.09) także Partia Demokratyczna (Demokratska stranka – DS) ostro skomentowała wiadomość o napadzie oraz zażądała szybkiej i efektywnej reakcji od odpowiednich organów władzy, by w jak najkrótszym czasie znaleźć i ukarać odpowiedzialnych tego napadu.

Źródło: rtv.rs, slobodnaevropa.org, akter.co.rs, b92.net

KOMENTARZE