Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Nataša Kandić Obrońcą Praw Obywatelskich Roku 2013
Natasa Kandic

Serbia: Nataša Kandić Obrońcą Praw Obywatelskich Roku 2013

We wtorek (4 kwietnia) Nataša Kandić, założycielka belgradzkiego Centrum Praw Człowieka (Fond za Humanitarno pravo), została uznana Obrońcą Praw Obywatelskich Roku 2013. Nagroda została przyznana przez organizację Civil Rights Defenders:

- Za jej uporczywą i nieustraszoną pracę dotyczącą dokumentowania zbrodni wojennych oraz łamania praw człowieka na terytorium byłej Jugosławii, jak również za wspieranie procesów sądowych, poprzez dostarczanie sądom dowodów oraz angażowanie w procesy świadków.

Sama Kandić podkreśla, że w swoim życiu spotkała wiele osób, które dzięki swojej odwadze są w stanie zrobić więcej, niż to, co da się zrobić w normalnych sytuacjach.

- W regionie musimy podejmować rozmowy dotyczące rozmaitych wizji naszej niedawnej przeszłości. Proces zmierzenia się z przeszłością wymaga uczestnictwa w nim wielkiej liczy osób – powiedziała aktywistka.

Nataša Kandić w 1992 r. utworzyła Centrum Praw Człowieka, organizację pozarządową działająca na rzecz praw człowieka oraz pojednania w byłej Jugosławii. Kandić często grożono śmiercią, właśnie z powodu jej zaangażowania w ochronę praw człowieka.

Organizacja Civil Rights Defenders w tym roku przyznała nagrodę po raz pierwszy; nagroda została ustanowiona celem uczczenia pamięci Martina Luthera Kinga, który został zamordowany w 1968 r. właśnie tego dnia – 4 kwietnia.

Źródło: civilrightsdefenders.org, seebiz.eu

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE