Home / Polityka / Serbia nie zorganizuje wyborów samorządowych w Kosowie

Serbia nie zorganizuje wyborów samorządowych w Kosowie

Na terytorium Kosowa i Metochii, w gminach zamieszkanych przez społeczność serbską, nie zostaną zorganizowane 6 maja wybory samorządowe, poinformował minister ds. KiM Goran Bogdanović. Decyzję rządu tłumaczy brakiem zgody misji UNMiK (Misja Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych) oraz ich sprzecznością z postanowieniami Rezolucji 1244 RB ONZ. Jak zapewnia minister, brak wyborów samorządowych w Kosowie nie będzie oznaczać likwidacji serbskich instytucji na tym terenie.
Decyzję rządu w Belgradzie oprotestowali przedstawiciele serbskich gmin na północy Kosowa Zubin Potok i Zvečan, którzy zapowiedzieli organizację wyborów lokalnych bez względu na presję ze strony Serbii, powołując się na Ustawę o wyborach samorządowych oraz konstytucję Republiki Serbii. Jeśli do nich dojdzie, uznanie ich wyników będzie zależało od nowego rządu, co może doprowadzić do kolejnych napięć na linii Belgrad-kosowscy Serbowie.
Informację o wycofaniu się Serbii z organizacji lokalnych wyborów na terenie Kosowa z zadowoleniem przyjęła Unia Europejska, o czym poinformowała Maja Kocijančič, rzeczniczka Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jednocześnie przypomniała, że Bruksela od samego początku plan ten uważała za niezgodny z prawem międzynarodowym oraz Rezolucją 1244.
Serbia nie rezygnuje natomiast, jak na razie, z organizacji wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Kosowie, choć kosowski parlament w przyjętej przed kilkoma dniami uchwale sprzeciwił się jakimkolwiek serbskim wyborom na swoim terenie. Wciąż brak oficjalnego stanowiska UNMiK w tej sprawie. Głównym powodem jest brak jakichkolwiek ustaleń między Misją a Państwową Komisją Wyborczą.

Źródło: politika.rs, novimagazin.rs, slobodnaevropa.org

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE