Home / Gospodarka / Serbia: Niemieckie firmy mają stworzyć 3000 miejsc pracy w Nowym Sadzie
Źródło: srbijadanas.com
Źródło: srbijadanas.com

Serbia: Niemieckie firmy mają stworzyć 3000 miejsc pracy w Nowym Sadzie

Po wizycie w Monachium, gdzie brał udział w Biznes Forum, premier Serbii Aleksandar Vučić poinformował, że dwie niemieckie firmy planują inwestycje w Serbii. Mają one zatrudnić nawet 3000 osób.

Po rozmowach z bawarskimi przedsiębiorcami w Monachium Vučić przekazał, że plany dotyczące inwestycji, o której mowa, mają zostać sfinalizowane w ciągu miesiąca, nie przyznał jednak, o jakiej formie mowa. Niemcy mają wyrażać zainteresowanie tworzeniem oddziałów w Serbii nie tylko ze względu na niskie koszty pracy, ale też jej wysoką jakość. Premier rozmawiał między innymi z przedstawicielami niemieckiego Airbusa o rozszerzeniu działalności w Serbii między innymi o produkcję samolotów szkoleniowych. Vučić zapewnia, że zagraniczni inwestorzy cenią sobie ekonomiczne reformy w Serbii, które zbliżają ją do takich krajów jak Niemcy, z których należy w tej dziedzinie brać przykład.

Jednocześnie Siemens zapewnił, że do końca września zatrudni dodatkowe 220 osób w fabryce w Suboticy.

Na Biznes Forum w Monachium byli obecni również członkowie serbskiej Izby Handlowej. Rozmawiali oni z przedstawicielami kilkudziesięciu niemieckich firm.

Źródła: b92.net, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE