Home / Polityka / Serbia: Nikolić w Zagrzebiu świętuje wejście Chorwacji do UE
TOMISLAV NIKOLIÆ, IVO JOSIPOVIÆ, ZORAN MILANOVIÆ

Serbia: Nikolić w Zagrzebiu świętuje wejście Chorwacji do UE

Autor: Aleksandra Szmurlik

W związku z centralnymi obchodami wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej w niedzielę (30.06) w Zagrzebiu gościł prezydent Serbii, Tomislav Nikolić oraz premier Ivica Dačić. Prezydent przewodniczył serbskiej delegacji zaproszonej na tę uroczystość. Korzystając z okazji spotkał się także z przedstawicielami mniejszości serbskiej na terenie Chorwacji, m.in. serbską reprezentacją w chorwackim parlamencie i głównymi członkami serbskich instytucji i organizacji na terenie Chorwacji. Jak powiedział po spotkaniu Milorad Pupovac, przewodniczący Serbskiej Rady Narodowej i poseł w chorwackim parlamencie, poruszono tematy serbskich uchodźców i ich prawo do kwaterunku, problem zaginionych oraz proces sądzenia zbrodni wojennych. Rozmawiano także o ochronie mniejszości narodowych zarówno w Chorwacji jak i Serbii, szczególnie o ich prawie do kulturowej autonomii, jak i nauczaniu w ojczystym języku w szkołach.

Na uroczystościach prezydent Serbii miał też okazję spotkać się z prezydentem Czech, Milošem Zemanem. Glowy państw rozmawiały przede wszystkim o przyspieszeniu współpracy ekonomicznej obu państw, a przede wszystkim zwiększeniu liczy czeskich inwestorów na terytorium Serbii. Prezydent Czech zapewnił także Nikolicia o wsparciu jakiego może on oczekiwać od Czech w związku z rozmowami z Prisztiną i procesem integracji z Unią Europejską.

Była to pierwsza wizyta serbskiego prezydenta w Chorwacji od kiedy został wybrany na ten urząd. Jak podkreślają chorwackie media spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. W poniedziałek rano Nikolić, razem z przedstawicielami innych państw regionu, uczestniczył w śniadaniu u prezydenta Chorwacji, Ivo Josipovicia. To nieformalne spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydentów Chorwacji i Słowenii, którzy chcą by oba kraje wspierały proces współpracy w regionie, a także promowały i wspierały aspiracje pozostałych krajów w integracji z Unią.

Prezydent Chorwacji w wywiadzie dla agencji Beta zapowiedział, że w październiku zamierza odwiedzić Belgrad. Zdementował także informacje, jakoby w stosunkach między krajami panowała „epoka lodowcowa”, i dodał, że stosunki serbsko-chorwackie wchodzą teraz w kolejną, lepszą fazę, i, że jest to odpowiedzialność zarówno polityków jak i mediów by te stosunki podtrzymać na takim poziomie, dla dobra obywateli po obu stronach granicy.

Źródło: tanjug.rs, rtv.rs, naslovi.net

KOMENTARZE