Home / Gospodarka / Serbia: Nikt nic nie wie, czyli słaba promocja projektów finansowanych przez UE

Serbia: Nikt nic nie wie, czyli słaba promocja projektów finansowanych przez UE

grubjesić- akter.rs

Unia Europejska jest największym darczyńcą jeśli chodzi o dofinansowanie projektów wspierających rozwój społeczności lokalnych w Serbii. Jednak większość obywateli nie jest tego świadoma, gdyż towarzyszy temu bardzo słaba, nieśmiała, „wstydliwa promocja” określiła wicepremier rządu ds. Integracji Europejskiej, Suzana Grubješić.

Wicepremier na spotkaniu w Centrum Przedsiębiorczości Młodzieży w Pirocie, które odwiedziła razem z szefem delegatury UE w Serbii Vincentem Degerem, podała, że tylko w zeszłym roku Serbia, na realizacje lokalnych projektów, otrzymała 200 mln EUR bezzwrotnych dotacji. Od 2000 roku ta kwota urosła już do 2,4 mld EUR, co bezspornie czyni UE największym darczyńcą dla Serbii.

– Niestety, widoczność tych projektów nie jest na wysokim poziomie i każdy powinien dołożyć starań, by je popularyzować…. Naszym celem jest, aby ludzie byli lepiej poinformowani o tym, co UE zrobiła, a co bezpośrednio wpłynęło na poprawę warunków życia w miastach w całej Serbii – powiedziała Grubješić.

Według niej, niewiele osób wie, że UE finansuje odbudowę mostu Žeželjevog w Nowym Sadzie, przekazuje fundusze na odnowę hal sportowych i sal lekcyjnych w szkołach wyższych i średnich jak i na projekty infrastrukturalne lokalnych społeczności.

Wiceminister przypomniała również, że bezrobocie jest największym problemem w Serbii, a szczególnie bezrobocie wśród młodych ludzi. Pirot jednakże jest według niej jasnym przykładem, jak można wykazać ducha przedsiębiorczości, wziąć sprawy w swoje ręce, i zakładając własne firmy, realizować swoje pomysły, nie czekając na pracę w Urzędzie Pracy.

Projekty w Pirocie, to tylko część szerokiej oferty pomocy, którą jak dotąd otrzymano ze środków europejskich do rozwiązywania lokalnych problemów i poprawy standardu życia obywateli w całym kraju. – Tutaj mamy 12 firm, które zatrudniają 25 młodych ludzi, w tym informatyków, projektantów i innych profesjonalistów. Mamy nadzieję, że firmy te zwiększą i zapewnią stabilizację w gospodarce – powiedział Deger, dodając, że UE wspomogła ten projekt w kwocie 300 tys. EUR, a miasto musiało wyłożyć swoich 60 tys. EUR.

Burmistrz Pirota, Vladan Vasić, dodał, że hala sportowa sfinansowana ze środków UE, została uznana za najlepszy projekt w ramach Programu Rozwoju Miejscowości Południowo-Wschodniej Serbii. Dzięki funduszom UE wdrożone zostały jeszcze trzy główne projekty: Organizacja Turystyczna w Pirocie, Archiwum Historyczne oraz Miejskie Centrum Usługowe.

Grubješić, Deger i Minister Energii, Rozwoju i Ochrony Środowiska Naturalnego, Zorane Mihajlović, odwiedzili także regionalne składowisko odpadów sanitarnych, gdzie rozmawiali z przedstawicielami władz. Obie strony zgodziły się, że istota integracji europejskiej jest dochodzenie do standardów UE, z czego bezpośrednią i największą korzyść będą mieli mieszkańcy.

 

Źródło: akter.co.rs, tnajug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE