Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Niższe cło na nowe samochody z EU

Serbia: Niższe cło na nowe samochody z EU

Od nowego roku weszła w życie niższa stawka celna na nowe samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej. Została ona obniżona z 5 na 2,5%. Prezes Serbskiego Stowarzyszenia Dystrubutorów i Części Motoryzacyjnych (Srpska asocijacija uvoznika i delova) Miloš Petrović powiedział, że zmiejszenie cła będzie miało pozytywny wpływ na ceny tańszych importowanych aut (do 10.000 EUR) o około 1,5% lub od 100 do 150 EUR.
Petrović wyjaśnia, iż tak mała obniżka cen wynika z wprowadzonego w listopadzie 2010 r. podatku ekologicznego dla pojazdów – 120 EUR za każdą tonę i podkreśla, iż Ministerstwo Ochrony Środowiska  (Ministarstvo zaštite životne sredine i prostornog planiranja) dało importerom słowo, iż kwestia akcyzy na importowane auta zostanie rozpatrzona w ciągu roku.
Cło na pojazdy spoza Unii Europejskiej pozostanie na poziomie 12,5%. Według Petrovicia w Serbii od początku 2011 r. sprzedano zaledwie 29 tys. pojazdów czyli o 30% mniej niż w roku ubiegłym.
Petrović uważa, iż powodem drastycznego spadku sprzedaży pojazdów jest z jednej strony zubożenie serbskiego społeczeństwa, z drugiej nadmierna biurokracja, która skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców importowanych samochodów.

Tekst blic.rs, tłum. i red. Marta Kaliszewska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE