Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Nowy europejski korytarz od Negotina do Peci

Serbia: Nowy europejski korytarz od Negotina do Peci

Planowana jest budowa nowej autostrady od Negotina przez Zaječar, Niš, Prištinę, Peć, aż do granicy z Albanią, która mogłaby stanowić część kolejnego europejskiego korytarza przechodzącego przez Serbię, oświadczył w Belgradzie minister transportu Milutin Mrkonjić.

Nowa droga powiązałaby, na terytorium Serbii Korytarz 10 (od bułgarskiego Widinia) z Korytarzem 4, na granicy serbsko – bułgarsko – rumuńskiej, tworząc nowy, zgodny z europejskimi standardami korytarz.

Budowa tej drogi jest przewidziana i zgodna z zaakceptowaną przez Unie Europejską Strategią Rozwoju Transportu w Serbii do 2027 roku.

Na temat budowy nowego odcinka rozmawiał w Brukseli, na spotkaniu z przedstawicielką UE Catherine Ashton oraz premierem Kosowa Hashimem Thaçim, premier Ivica Dačić.

Zdecydowano wówczas o powołaniu wspólnej grupy, która przygotuje plany i strategie wykonania autostrady Niš – Priština. Od Unii oczekuje się, iż będzie partycypować w finansowaniu projektu.

W wywiadzie dla serbskiej agencji Tanjug minister transportu Milutin Mrkonjić potwierdził, że dla Serbii ważny jest rozwój infrastruktury, przytaczając przykład Inđiji. Dzięki swej strategicznej pozycji na trasie Korytarza 10 oraz Korytarza 7, miasto zdołało przyciągnąć wiele inwestycji i kapitału zagranicznego. Mrkonjić dodał, iż zakładana jest również budowa dwóch odcinków autostrad, które powiązałyby oba korytarze biegnące przez Serbię. Chodzi o trasę z Pojate (k. Paracina) do Preljina (k. Čačaka) oraz z Nowego Sadu do bośniackiego Zvornika (przez Rumę i Šabac).

Trwają także prace nad korytarzami kolejowymi. Zaplanowana już jest budowa dwóch obiektów na trasie Korytarza 10. Będzie to nowy most „Žeželj” w Nowym Sadzie oraz most przez Wielka Morawę w Ćupriji.

Źródło: blic.rs, b92.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE