Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Nowy rzeczny system informacyjny zwiększy bezpieczeństwo na Dunaju

Serbia: Nowy rzeczny system informacyjny zwiększy bezpieczeństwo na Dunaju

ZegluganaDunaju-tanjug.rs

Zakończył się trwający ponad 3 lata projekt, którego celem było wprowadzenie nowoczesnego systemu informacji rzecznej na serbskim odcinku Dunaju, wchodzącym w skład Korytarza 7. System umożliwia szybszą i bezpieczniejszą żeglugę rzeczną, dzięki wprowadzeniu możliwości komunikowania się statków między sobą oraz z odpowiednimi organami w portach. W ramach projektu w nowoczesne urządzenia informacyjne wyposażonych zostało 49 statków państwowych oraz 160 komercyjnych.
Środki na sfinansowanie projektu pochodziły z funduszu przedakcesyjnego IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance). Minister transportu Milutin Mrkonjić podkreślił znaczenie funduszy europejskich dla unowocześniania infrastruktury w Serbii oraz podziękował serbskim inżynierom zaangażowanym w prace nad projektem.
Szef delegacji UE w Serbii Vincent Degert, obecny na uroczystościach z okazji uruchomienia nowego systemu, powiedział, że polityka transportowa jest dla EU priorytetem, a Serbia jest ważnym ogniwem projektów europejskich w tym zakresie. Przypomniał on również, że Serbia otrzymała do tej pory 180 mln EUR na unowocześnianie transportu, z czego 100 mln zostało przeznaczone na inwestycje na Dunaju.
Zakończony projekt stanowi część szerszej strategii rozwoju transportu rzecznego, która obejmuje m,in odbudowę zniszczonego w czasie bombardowań NATO w 1999 mostu na Dunaju w Nowym Sadzie (Žeželjev most) oraz oczyszczanie koryt rzecznych.

Źródła: tanjug.rs, kurir-info.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE