Home / Kultura / Serbia: Nowy Sad – stolica kultury, stolica młodzieży
explorenovisad.rs
explorenovisad.rs

Serbia: Nowy Sad – stolica kultury, stolica młodzieży

Dobra passa nie opuszcza stolicy Wojwodiny. Zaledwie miesiąc po tym, jak Nowy Sad został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury 2021 roku, poinformowano, że zostanie także Młodzieżową Stolicą Europy w 2019 roku. Należy dodać, że decyzja o mianowaniu Nowego Sadu ESK jest przełomowa – jest to pierwsze miasto spoza Unii Europejskiej, które uzyskało ten status.

Delegacja z Nowego Sadu prezentowała w październiku tego roku w Brukseli projekt „Novi Sad 2021” i ostatecznie przekonała unijnych jurorów. Delegację stanowili nowosadzcy artyści, profesorowie, urbaniści, organizatorzy festiwalu EXIT i inne osoby związane z kulturalną działalnością miasta. Kandydaturą zajmowała się głównie rada fundacji festiwalu. Koncepcja zawarta w projekcie „Novi Sad 2021” składa się z czterech części pod wspólną nazwą „Dla nowych mostów” – mówi Nemanja Milenković z rady EXIT-u. Podkreśla on, że decyzja o przyznaniu tego tytułu potwierdza tylko to, co wiedzą wszyscy mieszkańcy Nowego Sadu – że miasto jest wyjątkowe. Jest to znakomita okazja do tego, by wykorzystać potencjał miasta i wpłynąć na jego szybki rozwój, zwłaszcza, dzięki dofinansowaniu, które wiąże się z tą decyzją.

Zdobywszy ten prestiżowy tytuł, Nowy Sad uzyskał także tytuł Młodzieżowej Stolicy Europy 2019 roku. Decyzja została podjęta przez Europejskie Forum Młodzieży (European Youth Forum) 16 listopada 2016 roku w Warnie, gdzie miasto prezentowało się pod hasłem „Nowy Sad – otwiera drzwi”. Kandydatura ta wymagała dużej aktywności młodych ludzi i współpracę z władzami miasta. Prezydent miasta, Miloš Vučević, pogratulował nowosadskiej młodzieży tego, że umieściła miasto na wysokiej pozycji w Europie.

Dzięki staraniom wielu osób zaangażowanych w obie kandydatury Nowy Sad został podwójnie uhonorowany. Znaczną zasługę mają w tym twórcy festiwalu EXIT, który jest największą tego typu imprezą na świecie a tym samym wizytówką miasta.

Źródła: explorenovisad.rs, novisad2021, rtv.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE