Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Obchody Dnia Dumy Romów

Serbia: Obchody Dnia Dumy Romów

W sobotę, 13 października, w belgradzkim Centrum Kultury Rex miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Dumy Romów. Celem Regionalnego Centrum ds. Mniejszości, organizatora wydarzenia oraz serskiego przedstawicielstwa European Grassroots Antiracist Movement (EGAM), było zwrócenie uwagi na łamanie praw, dyskrymiancję oraz przemoc skierowaną przeciwko członkom romskiej populacji, jak również uwidocznienie problemu ekstremalnego ubóstwa, wykluczenia społecznego i segregacji, na które są oni narażeni.

Według organizatorów kwestie te wymagają stanowczego sprzeciwu i implementacji istniejącego stanu oraz opracowania spójnego kierunku działań.

Uczestnicy platformy skrytykowali sposób finansowania projektów, czyli biurokratyzację całego procesu, i fakt, że pieniądze wydaje się przede wszystkim na administrowanie projektami, nie zaś na konkretną pomoc Romom.

Dzień Dumy Romów jest obchodzony w 13 europejskich krajach już drugi raz. Większość krajów obchodziła go już w poprzedni weekend. Przesunięcie w Serbii wynikało z powodu ogłoszenia Parady Równości w Belgradzie.

Źródło: b92.net, e-novine.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE