Home / Polityka / Serbia: Obchody Dnia Państwowości

Serbia: Obchody Dnia Państwowości

zastava - dan drzavnosti - b92.net

Z okazji 15 lutego, tj. Dnia Państwowości Serbii, prezydent Tomislav Nikolić złożył wieniec pod Pomnikiem Nieznanego Bohatera, znajdującego się na górze Avala, w Belgradzie.

Premier Ivica Dačić złożył w Cerkwi Świętego Jerzego na Oplencu, znajdującej się w mieście Topola, wieniec laurowy na sarkofagu Karađorđa (Jerzego Czarnego), przywódcy pierwszego powstania serbskiego przeciw Turcji. Premier wyraził również nadzieję, iż nikt więcej nie będzie musiał ginąć, aby pokazać swój patriotyzm, gdyż obecnie może to okazać żyjąc i pracując dla Serbii. Powiedział on także dziennikarzom, że Serbia 209 lat po pierwszym powstaniu ciągle boryka się z podobnymi – jak i w ubiegłych stuleciach – problemami geostrategicznymi, jak i kwestiami ochrony interesu narodowego.

W ceremonii uczestniczył również książę Aleksandar Karađorđević, który podkreślił, iż Orašac (miejscowość, w której podjęto decyzję o rozpoczęciu powstania) i Oplenac są symbolami współczesnego państwa serbskiego. Przypomniał on również iż dopiero obecnie wynagrodzona zostaje wielka niesprawiedliwość – 26 maja, w Cerkwi Świętego Jerzego na Oplencu, zostaną pochowani: jego ojciec król Petar II, matka królowa Aleksandra oraz babka – królowa Maria.

Serbski Dzień Państwowości upamiętnia pierwsze serbskie powstanie (lata 1804-1813) oraz pierwszą serbską konstytucję (Seretenjski ustav z 1835 r.); oba wydarzenia miały miejsce 15 lutego.

Uroczystości obchodów Dnia Państwowości rozpoczęły się już we czwartek, w szkołach odbyły się specjalne zajęcia poświęcone temu świętu, a na Kalemegdanie oddana została salwa honorowa.

Dzień Państwowości Serbii został także upamiętniony w mieście Zubin Potok, znajdującym się na terytorium Kosowa i Metochii.

Prezydent Nikolić będzie dziś przemawiał podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii, zwołanego właśnie z okazji Dnia Państwowości; odbędzie się tam także ceremonia nadania odznaczeń. Na posiedzeniu ma być obecny również premier Dačić.

Także serbski Google (http://www.google.rs/) przyłączył się do życzeń z okazji Dnia Państwowości; po kliknięciu na logo z życzeniami, wyświetla się lista stron z odnośnikami m.in. do głównych mediów oraz wikipedii, na których jest mowa o tym dniu.

Dzień Państwowości został ustanowiony świętem państwowym w 2001 r.

Źródło: beta.rs, tanjug.rs, b92.net

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE