Home / Polityka / Serbia obchodzi dziś Dzień Państwowości

Serbia obchodzi dziś Dzień Państwowości

Serbia świętuje dziś Dzień Państwowości. Obchodom towarzyszy szereg uroczystości państwowych z udziałem najwyższych władz, centralna manifestacja została zorganizowana w siedzibie parlamentu Serbii.
15 lutego został uznany za symboliczny początek budowy nowoczesnego państwa serbskiego oraz wybrany na święto państwowe w 2001 r. To właśnie tego dnia 1804 r. w miejscowości Orašac w Šumadii rozpoczęło się Pierwsze Powstanie Serbskie i walka wyzwoleńcza przeciwko Turkom. Również 15 lutego 1835 r. ówczesny parlament w Kragujevacu ustanowił pierwszą serbską konstytucję.
W tym roku po raz pierwszy Święto Państwowości, zgodnie z ustawą, będzie obchodzone dwa dni, tj. 15 i 16 lutego. Z powodu wprowadzenia sytuacji nadzwyczajnej w kraju oraz trudnych warunków pogodowych, także 17 lutego wyjątkowo ogłoszono dniem wolnym od pracy.
Prezydent Boris Tadić odznaczył dziś 17 zasłużonych dla kraju obywateli i instytucji. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. tenisista Novak Djoković, reżyser teatralny Dejan Mijač, teatrolog Jovan Ćirilov, Zespół ds. Lokalizowania i Aresztowania Zbrodniarzy Wojennych, członkowie żandarmerii, Sektor ds. Sytuacji Nadzwyczajnych MSW i wojskowi.
W kontekście dzisiejszego święta warto zwrócić uwagę na wywiad z wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Ivicą Dačiciem, który ukazał się w świątecznym wydaniu dziennika „Večernje novosti”. Zdaniem Dačicia, Unia Europejska swoim działaniem „wpycha Serbię w ramiona Rosji”. Jak zauważa, brak zgody na udzielenie Serbii statusu kandydata do UE na najbliższym szczycie Rady Europejskiej tylko spotęguje prorosyjskie nastroje społeczne w kraju oraz przyczyni się do zwiększenia popularności opcji antyeuropejskich w przededniu rozpoczęcia kampanii wyborczej.

 

Źródło: seebiz.eu, rts.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE