Home / Bałkany / Serbia objęła przewodnictwo w OBWE
141808605753d10879d0105172089675_640x459

Serbia objęła przewodnictwo w OBWE

W czwartek (15. stycznia) Serbia oficjalnie przejęła od Szwajcarii przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Tym samym będzie ona pierwszym spośród krajów byłej Jugosławii pełniącym tę funkcję. Podczas serbskiego przewodnictwa 3. i 4. grudnia odbędą się w Belgradzie obrady sesji Rady Ministerialnej Organizacji.

Serbskie władze mają nadzieje, iż przewodnictwo w OBWE będzie stanowiło okazję do zaprezentowania kraju jako poważnego partnera politycznego – szczególnie w sytuacji trwającego kryzysu na Ukrainie, który znacznie zaostrzył stosunki między Zachodem a Rosją.

- Dla nas szczególnie ważnym będzie sprostanie oczekiwaniom. Wszyscy wspierają nas w tym, a dla nas będzie to obowiązkiem i – jednocześnie – elementem naszych wszystkich działań w polityce zagranicznej zmierzających do poprawienia statusu kraju na arenie międzynarodowej, jak również nieodłączną i nierozerwalną częścią kompleksowej polityki rządu – zaznaczył serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić.

Przypomniał on także, iż Serbia z kraju, który sam kiedyś był przedmiotem sporu na forum OBWE, który został zawieszony w członkostwie, a także 15 lat temu zorganizował referendum przeciw misji OBWE w Kosowie stała się krajem przewodniczącym tak poważnej organizacji.

Jednym z priorytetów – oraz największych wyzwań – serbskiego przewodnictwa Organizacji będzie pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Serbia liczy na swoje dobre stosunki z Moskwą i Brukselą, które mogłyby dopomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania; jednocześnie pragnie ona zachować status bezstronnego mediatora. W przewodniczeniu OBWE Belgrad widzi szansę na uzyskanie dobrej opinii na arenie międzynarodowej. Podczas swojego przewodnictwa Organizacji Serbia będzie koncentrowała się  także na pokojowym rozwiązaniu – tymczasowo – zamrożonych światowych konfliktów, umacnianiu współpracy z Bałkanami Zachodnimi oraz na walce z terroryzmem.

Oczekiwania, iż Serbia w sposób bezstronny i profesjonalny będzie się starała pokonywać kryzysy wyrazili ambasador Stanów Zjednoczonych Michael Kirby oraz ambasador Rosji Aleksandr Czepurin.

Jednocześnie część obserwatorów serbskiej sceny politycznej zwraca uwagę na – wymagające coraz większej ostrożności – balansowanie Serbii między Zachodem a Rosją. – Jeżeli staniemy się jedynie podatnym na naciski i posłusznym wykonawcą żądań Zachodu, który wypowiedział Rosji wojnę ekonomiczną, szybko okaże się, że każdy kij ma dwa końce, co może skutkować obniżeniem przesyłu gazu z Rosji o więcej niż 28% [tak, jak stało się pod koniec października 2014 – AP] – podkreśla serbski dziennikarz Miroslav Lazanski.

Komentator podaje także przykład Kosowa – jeśli od Serbii, jako przewodniczącej OBWE, będzie wymagane poddanie pod głosowanie rezolucji o integralności terytorialnej Ukrainy, serbska „ofensywna dyplomacja” powinna postawić warunek włączenia do porządku dziennego obrad rezolucji dot. integralności terytorialnej Serbii – z Kosowem i Metochią w jej składzie. Analityk uważa to za mrzonki, jednakże podkreśla, że jeżeli Serbia pragnie zatrzymać Kosowo, powinna o nie walczyć przy każdej okazji.

- Skoro Serbia nie poradziła sobie z rozwiązaniem permanentnego kryzysu w Kosowie, jak ma skutecznie działać w 45-milionowej Ukrainie? – pyta Lazanski. Krytykuje on również samą OBWE jako instytucję o – coraz bardziej – znikomej roli, podając przykłady  łamania Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 r., którego jedną z zasad obowiązujących jest nienaruszalność granic, od której jednakże na przestrzeni 40 lat miały miejsce liczne „odstępstwa” (vide: krwawy casus Jugosławii), w sprawie których to OBWE nie zareagowała w stanowczy sposób.

***

Działania OBWE opierają się na kompleksowym podejściu do bezpieczeństwa, a trzy główne obszary działalności Organizacji mają wymiar polityczno-wojskowy, ludzki oraz ekonomiczny. W 2016 r. przewodnictwo w OBWE przejmą Niemcy.

Źródła: b92.netbeta.rs, euractiv.rspolitika.rs, slobodnaevropa.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE