Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Odcinek Niš-Leskovac gazociągu MG-11 gotowy do ekspolatacji

Serbia: Odcinek Niš-Leskovac gazociągu MG-11 gotowy do ekspolatacji

We wtorek uruchomiono 52-kilometrowy odcinek Niš-Leskovac głównego gazociągu „MG-11” oraz miejską sieć gazową w Leskovacu długości 7 km. Sieć jest gotowa do eksploatacji i podłączenia pierwszych odbiorców – fabryk Jura i Nevena, przedsiębiorstwa produkcji materiałów budowlanych Mladost oraz miejskiej ciepłowni. Wartość tej inwestycji to ok. 15 mln USD. Prace zostały zrealizowane przez rosyjsko-serbską kompanię Yugorosgaz. Powstały odcinek stwarza warunki do kontynuacji budowy w kierunku Vranja, a następnie objęcia całego regionu południowej Serbii.

Planowane na kolejne 4-5 lat inwestycje w sektorze gazu ziemnego, warte ok. 2 mld EUR, mają przyczynić się do społeczno-gospodarczego ożywienia kraju.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja najważniejszego projektu infrastruktury gazowej w Serbii – budowa odnogi Gazociągu Południowego („Južni tok”). Pierwsze dostawy gazu ziemnego z tego rurociągu będą możliwe w 2016 lub 2017 r., wtedy jego przepustowość będzie wynosiła 28 mld m3 rocznie. Ocenia się, że w 2025 r. przepustowość zostanie zwiększona do 40m3.

Źródło: gradnja-online.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE