Home / Bałkany / Serbia / Serbia ograniczy spożycie soli?
salt_0310

Serbia ograniczy spożycie soli?

Jak podaje naczelnik Centrum Promocji Zdrowia w Serbskim Instytucie Zdrowia Publicznego (Institut za javno zdravlje Srbije) dr Jelena Gudelj Rakić, Serbia przygotowuje się do wprowadzenia strategii ograniczających nadmierne spożycie soli.

W ramach tego planu przedsięwzięte mają zostać rożne kroki: począwszy od edukacji społeczeństwa, do wprowadzenia miar, które zakładają zmniejszenie zawartości soli w przemysłowych produktach spożywczych – zapowiedziała dr Gudelj Rakić, przypominając również, że cała akcja zaplanowana jest w zgodzie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która od dziesięcioleci kieruje tą globalną kompanią.

Według danych WHO, najwięcej soli w Europie spożywają Turcy – nawet 18 gramów dziennie, podczas gdy wystarczającą ilością jest 5 g (lub jedna łyżeczka) soli.

Dr João Breda, z biura regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy, uczestniczył w Belgradzie w warsztatach poświęconych zmniejszaniu nadmiernego spożycia soli; do udziału w warsztatach zostali zaproszeni również przedstawiciele przemysłu mlecznego, mięsnego, mącznego oraz wyrobów piekarniczych, a także producenci przypraw. Jednym z celów było udzielenie producentom spożywczym wskazówek dotyczących ilości soli, którą powinni stosować.

Jednakże, jak zauważyła dr Gudelj Rakić, odzew producentów był słaby. Mimo tego dodała, że pozytywnymi przykładami krajów, które z powodzeniem przeprowadziły kampanię dotyczącą zmniejszenia nadmiaru soli w produktach spożywczych produkowanych na skalę przemysłową są np. Wielka Brytania, Austria czy Bułgaria.

Źródła: akter.co.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE