Home / Polityka / Serbia: Ósma runda rozmów Belgrad-Prisztina bez porozumienia

Serbia: Ósma runda rozmów Belgrad-Prisztina bez porozumienia

vucic_ashton_dacic - seebiz.eu

We wtorek w Brukseli (2 kwietnia br.) po ponad 14 godzinach obrad nie osiągnięto porozumienia na linii Belgrad-Prisztina. Według premiera Serbii Ivicy Dačicia rozmowy były konkretne, ale stronom trudno dojść do porozumienia.

Punktem spornym pozostaje sprawa serbskich gmin na terenie Kosowa, sądownictwo i policja. – Osiągnęliśmy wysoki stopień porozumienia w kwestii normalizacji naszych relacji z Prisztiną, ale istnieją wielkie różnice w podejściu do niektórych ważnych pytań – oświadczył Ivica Dačić.

W środę (3 kwietnia br.) w Belgradzie serbska delegacja, która dzień wcześniej rozmawiała z delegacją z Kosowa udała się do rezydenta Serbii Tomislava Nikolicia, poinformować go o rezultatach rozmów w Brukseli. – Sytuacja jest wyjątkowo trudna, tak jak to przedstawialiśmy w poprzednim tygodniu, także w kolejnych dniach władza państwowa będzie musiała podjąć wyjątkowo trudne decyzje i będzie musiała rozmawiać o nich na forum – skomentował po spotkaniu delegacji z głową państwa Marko Djurić, doradca prezydenta .

Premier Serbii podkreśla, że Belgrad nadal wyraża chęć dialogu z Prisztiną, nawet jeśli nie będzie uczestniczył w nich żaden pośrednik z ramienia UE. Serbia zamierza też spełnić wszystkie warunki, które nałożyła na nią UE, a które nie mają związku z sytuacją w gminach serbskich w Kosowie. To, że we wtorek nie osiągnięto porozumienia potwierdził też premier Kosowa Hashim Thaçi. Wtorkowe spotkanie w Brukseli było ostatnim spotkaniem pod przewodnictwem Catherine Ashton, Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Ashton w oświadczeniu wydanym po spotkaniu oczekuje, że uczestnicy dialogu po konsultacjach „ogłoszą co zadecydowali”.

Belgrad i Prisztina powinny na początku przyszłego tygodnia poinformować Brukselę, czy zgadzają się na porozumienie. Na tej podstawie Catherine Ashton przygotuje raport o postępach w dialogu na linii Belgrad-Prisztina. Prawdopodobnie decyzje podjęte przez władzę serbską w trakcie kolejnych dni jak i raport sporządzony przez Ashton odegrają ważną rolę przy wyznaczaniu Serbii daty rozpoczęcie rozmów dotyczących przystąpienia do UE.

 

Źródło: tanjug.rs, seebiz.eu, seebiz.eu, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE