Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Państwo pomoże Buniewcom w etnicznej „emancypacji”
bunjevci

Serbia: Państwo pomoże Buniewcom w etnicznej „emancypacji”

Wicepremier rządu Serbii, Aleksandar Vučić, spotkał się w piątek 7 marca z grupą Buniewców. Przedstawiciele tej mniejszości etnicznej spotkali się z Vučiciem w siedzibie Maticy Buniewskiej – swojej głównej instytucji kulturalno-oświatowej w Suboticy. Tematem spotkania była pomoc państwa w realizowaniu przez Buniewców ich praw jako mniejszości.

Podczas spotkania wicepremier wyznał, że jest zadaniem państwa pomoc swoim obywatelom w kwestii standaryzacji języka czy w rozwiązaniu innych problemów, z którymi spotykają się jako etniczna mniejszość. Dodał, że Serbia jest dumna ze swojej różnorodności, i traktuje ją jako bogactwo. Wyraził także wdzięczność wobec patriotyzmu Buniewców i ich oddania Serbii jako państwu, w którym żyją. W czasie spotkanie mówiono głównie o powstaniu komisji standaryzacyjnej języka Buniewców oraz Instytutu Kultury.

Prezes Maticy Buniewskiej, Ivan Sedlak, podziękował wicepremierowi za wsparcie. – Teraz musi dojść do realizacji tych wszystkich niewyjaśnionych kwestii związanych z tożsamością narodową Buniewców. Od zawsze podkreślaliśmy, że poza Serbią nie mamy ojczyzny, kraju ojczystego, i że nasze problemy rozwiązujemy w naszej ojczyźnie, Serbii – powiedział Sedlak.

Tydzień przed spotkaniem Aleksandara Vučicia z przedstawicielami Maticy, prezydent Tomislav Nikolić rozmawiał z prezes tymczasowego zarządu Narodowej Rady Buniewskiej Mniejszości Etnicznej (Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine), Suzaną Kujundžić Ostojić, kiedy to zapowiedział, że państwo będzie wspierało rozwój Buniewców jako grupy etnicznej, tak, by mogli oni korzystać ze wszystkich zagwarantowanych im praw w pełnym wymiarze. Prezydent obiecał nawet wsparcie osobiste – przyznał, że gotów jest wspomóc finansowo wydawanie książek w języku mniejszości.

Według spisu ludnośc z 2002 roku w Serbii mieszka około 20.000 Buniewców[1]. Ta grupa etniczna pochodzi z Gór Dynarskich a dziś zamieszkuje głównie region Baczka (w północnej Serbii i południwych Węgrzech). W Suboticy stanowią ok 10% ludności. W większości są Katolikami.[1] Tyle osób określiło swoją narodowość jako buniewską. Część Buniewców uważa się narodowościowo za Chorwatów

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE