Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Państwo traci 600 mln EUR rocznie z powodu nadużyć przy udzielaniu zamówień publicznych

Serbia: Państwo traci 600 mln EUR rocznie z powodu nadużyć przy udzielaniu zamówień publicznych

Na konferencji zorganizowanej z okazji zakończenia projektu „Wzmacnianie systemu zamówień publicznych w Serbii” przewodniczący serbskiego parlamentu Nebojša Stefanović wyjawił, że z powodu nadużyć w tym sektorze państwo traci rocznie ponad 600 mln EUR. Stwierdził on również, że Serbia potrzebuje transparentnego systemu regulującego zasady udzielania zamówień publicznych, który będzie oparty na standardach obowiązujących w Unii Europejskiej.
Zadaniem przewodniczącego serbskiego parlamentu lepsza kontrola nad zamówieniami publicznymi umożliwi skuteczną walkę z korupcją. Stworzenie narzędzi, które będą pomocne przy realizacji tego celu stanowi, według Stefanovicia, jedno z najważniejszych zadań stojących przed władzami państwa.
Szef delegacji UE w Serbii Vincent Degert podkreślał, że wprowadzanie prawa o zamówieniach publicznych powinno być połączone z opracowaniem planu jego wdrażania oraz stworzeniem systemu kontroli. Jego zdaniem jest to szczególnie ważne, gdyż Serbia w systemie zamówień publicznych realizuje projekty, których  roczna wartość waha się o 3 do 4 mld EUR, a odkryte w ubiegłych latach nieprawidłowości sięgały kwoty 800 mln EUR. Niepokojąca jest jego zdaniem duża ilość przedsięwzięć, które z powodu pośpiechu ruszają bez rozpisania publicznych przetargów. Degert zwrócił również uwagę, że spada liczba oferentów przystępujących do przetargu. Ilość ofert przypadających na jedno zamówienie zmniejszyła się z 8 w poprzednich latach do 2,6 obecnie, co jest zjawiskiem alarmującym, gdyż świadczy o zmniejszaniu się konkurencyjności i stwarza możliwość nadużyć.
Ambasador Królestwa Danii w Serbii Mette Kjuel Nielsen oceniła, że wprowadzanie prawa o zamówieniach publicznych będzie pozytywnym sygnałem, który zachęci zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania.

Źródła: .rts.rs, politika.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE