Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Parada Równości jednak zakazana?

Serbia: Parada Równości jednak zakazana?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Serbii wydało zakaz organizacji Parady Równości ulicami Belgradu. Przemarsz planowano na 6 października, miał być zwieńczeniem akcji Pride Week. Zakaz spowodowany jest względami bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Jak podaje „Blic”, oficjalna decyzja w tej sprawie ma być wydana przez serbską policję na dniach. Źródła dziennika dodają, że zakazany jest tylko sam przemarsz, natomiast Pride Week z prelekcjami, wystawami i pokazami filmów odbywać się będzie zgodnie z planem. Sama parada została jednak uznana za wydarzenie zbyt niebezpieczne.

W związku z tym, że oficjalnego pisma w tej sprawie jeszcze nie wydano, również organizatorzy Parady nie wydali żadnego oświadczenia. Goran Miletić, jeden z organizatorów twierdzi jednak, że jeśli okaże się to prawdą, będzie to świadczyło o słabości i porażce państwa serbskiego. Dodaje też, że tak naprawdę Parada już się rozpoczęła wraz ze startem Pride Week.

Niestety, nawet zakaz organizowania przemarszu może nie wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców stolicy podczas Pride Week. Grupa ekstremistów i chuliganów zapowiedziała atak na wystawę fotografii „Ecce homo” przedstawiającą postaci biblijne w otoczeniu homoseksualistów. Mimo tłumaczeń autorki zdjęć, pojawiają się głosy, że fotografie są atakiem na religijność Serbów.

 

Źródło: blic.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE