Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Piątkowy szczyt w Brukseli rozstrzygnie o dacie początku rozmów
Vucic - kurir-info.rs

Serbia: Piątkowy szczyt w Brukseli rozstrzygnie o dacie początku rozmów

Autor: Aleksandra Szmurlik

Wicepremier Serbii, Aleksnadar Vučić, dostał mocną gwarancję z gabinetu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że w czerwcu Serbia otrzyma konkretną datę początku rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej, donosi dziennik „Blic”.

Według podanych informacji Vučić jest w ciągłym kontakcie z doradcą Merkel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Kristofem Hoigenem, który potwierdza, że posłowie partii rządzącej dadzą kanclerz Niemiec przyzwolenie, by ta na szczycie Unii Europejskiej głosowała za przyznaniem Serbii konkretnej daty początku rozmów. Vučić ponoć dostał także gwarancję, że Niemcy nie będą już stać na serbskiej drodze do integracji, nawet pomimo tego, że Belgrad nie spełnił wszystkich warunków jakie postawiły Niemcy i UE w sprawie Kosowa. Są to jednak na razie tylko obietnice, gdyż Bundestag będzie w tej sprawie obradował dopiero w czwartek, czyli dzień przed szczytem w Brukseli. Jak potwierdzają jednak dyplomatyczne źródła w Belgradzie, Hoigen jest osobą, która może składać takie obietnice.

Choć oficjalna decyzja zostanie podjęta podczas wspomnianego już szczytu UE, zapowiedzianego na 27 – 28 czerwca br., to temat ten będzie poruszony także w Luksemburgu podczas spotkania Ministrów (24 – 25.06). W Brukseli mówi się, że szanse zakończenie tego etapu i ustalenie daty dla Serbii znacznie wzrosły od ostatniego piątku, kiedy to Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Catherine Ashton i komisarz ds. rozszerzenia Stefan Füle, wysłali wspólny list do państw członkowskich, w którym poinformowano, że w procesie normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem można zauważyć „znaczne postępy”.

Na szczycie w Brukseli oprócz serbskiej „sprawy” poruszana będzie także kwestia drogi do Unii jaką ma przejść Macedonia, a także może zapaść decyzja o zielonym świetle dla Kosowa w kwestii rozmów o porozumieniu w sprawie stabilizacji i procesie członkostwa.

Źródło: tanjug.rs, akter.co.rs, akter.co.rs, rts.rs

KOMENTARZE