Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Pierwszy od ćwierćwiecza bezpośredni lot z Belgradu do Nowego Jorku
air serbia

Serbia: Pierwszy od ćwierćwiecza bezpośredni lot z Belgradu do Nowego Jorku

Dziewięć i pół godziny trwał lot samolotu Airbus A330, który po raz pierwszy poleciał bezpośrednio z Belgradu do Nowego Jorku. Tym samym, po prawie 25 latach przerwy, 23 czerwca 2016 roku, otwarta została nowa linia Air Serbia z lotniska Nikola Tesla na port JFK.

Na miejscu airbus został przywitany armatkami wodnymi oraz elektronicznym transparentem “Lotnisko JFK pozdrawia Air Serbia”. Wyruszył około 8:00 czasu serbskiego by dotrzeć do celu po ośmiu godzinach, o 11:40 czasu lokalnego. Nowo otwarta linia kursować będzie aż pięć razy w tygodniu. Airbus A330 dostał imię Nikoli Tesli. Jest to obecnie największy samolot we flocie Air Serbia. Ma 254 miejsca, w tym 18 w klasie biznesowej.

Przygotowania do uruchomienia tego połączenia trwały półtora roku. Siniša Mali, prezydent Belgradu i szef rady nadzorczej Air Serbia powiedział, że poskutkuje to nowymi inwestycjami oraz zwiększeniem liczby turystów w Serbii. Przyznał, że kamień spadł mu z serca, ponieważ prace nad otwarciem połączenia do Nowego Jorku były długie i wymagające. Serbia jest jedynym krajem w regionie, które ma bezpośrednie połączenie lotnicze z USA, co jest powodem do dumy – powiedział Siniša Mali. Dodał też, że trwają pracę nad połączeniami do Kanady.

Na lotnisku Nikola Tesla odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, w którym uczestniczył między innymi premier Aleksandar Vučić oraz dyrektor Air Serbia Dane Kondić. Podczas uroczystości Vučić podkreślał, że moment ten jest linii lotniczej nowym życiem, i świadczy zarówno o otwarciu Serbii na świat jak i nawiązywaniu przyjaźni niemożliwych w ciągu ubiegłych 25 lat.

W pierwszym locie uczestniczyła między innymi minister budownictwa, transportu i infrastruktury, Zorana Mihajlović wraz z delegacją. Wśród pasażerów znalazły się także osoby ze świata filmu i sportu.

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE