Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Pierwszy w kraju terminal paliwowy dla statków

Serbia: Pierwszy w kraju terminal paliwowy dla statków

14 marca w Nowym Sadzie Przemysł Naftowy Serbii (NIS) otworzył pierwszy terminal w kraju, który zapewni bezpieczne zaopatrywanie statków i armatorów paliwem na wszystkich ważniejszych szlakach śródlądowych. W inauguracji działalności terminalu udział wzięli premier Wojwodiny Bojan Bajtić oraz dyrektor generalny NIS Kiril Kravchenko. Ocenia się, że nowosadzki terminal przyczyni się także do intensyfikacji komunikacji rzecznej w Serbii oraz do rozwoju turystyki żeglarskiej.
W nowo otwartej stacji oddano do użytku dwie niezależne linie – pierwsza jest przeznaczona na rynek krajowy, druga będzie służyć jako magazyn celny dla statków wypływających poza granice Serbii i w którym ceny paliw będą zwolnione z podatku VAT i akcyzowego. Jak podaje spółka NIS, wraz z otwarciem terminalu zaspokojono ok. 30 procent zapotrzebowania statków w Serbii na paliwo.
Stacja w Nowym Sadzie została zbudowana zgodnie ze wszystkimi normami ochrony środowiska oraz zaopatrzona w nowoczesne urządzenia, jak pływające membrany pochłaniające paliwo, które wyciekło na powierzchnię wody.

 

Źródło: 24sata.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE