Home / Społeczeństwo / Dežulović laureatem Pióra Kočicia

Dežulović laureatem Pióra Kočicia

Nagroda literacka „Pióro Kočicia” (Kočićevo pero) zostanie w tym roku przyznana chorwackiemu dziennikarzowi i pisarzowi Borisowi Dežuloviciowi. Fundacja „Petar Kočić Banja Luka – Belgrad” doceniła wysokie osiągnięcia współczesnej literatury i oddanie piękna myśli Kočicia w książce „Diego Armando i siedem krasnoludków” (Diego Armando i sedam patuljaka).

Jury w składzie: Vida Ognjenović, Miljenko Jergović i Nikola Vukolić wybrało Dežulovicia jednogłośnie, podaje w uzasadnieniu Fundacja. – W „Diego Armando…” autor ujawnia wyjątkową wiedzę, inteligencję, pasję i zaangażowanie. Jest to człowiek odważny, który nie stracił mowy z powodu strachu – dodaje Nikola Vukolić, przewodniczący jury.

Książka laureata składa się z trzech odrębnych części. „Triput me zajebao Zinedin Zidan” („Trzy razy ograł mnie Zinedine Zidane”), „Smisao života u četiri meč lopte” („Sens życia w czterech piłkach meczowych”) i „Jedan gol u životu Josipa Katalinskog” („Jeden gol w życiu Josipa Katalińskiego”).

– Mimo różnych treści teksty łączy ten sam styl i postrzeganie świata. Piłka nożna nie jest dla Dežulovicia tylko namiętnym przywiązaniem do pracy. To dla niego sprawa życia i śmierci – czytamy w uzasadnieniu.

Petar Kočić był bośniackim pisarzem i politykiem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Członek tzw. „Młodej Bośni”. Jako narodowy i socjalny rewolucjonista był ulubieńcem mas. Z tego powodu wielokrotnie skazywany i ścigany przez władze Austro-Węgier. W roku 1993 został wybrany przez Serbską Akademię Nauk do grona stu najważniejszych Serbów.

Nagroda Fundacji przyznawana jest już dwie dekady na Międzynarodowych Targach Książki „Interliber” w Zagrzebiu. W tym roku od 13 do 18 listopada  zostanie tam wystawionych ponad 300 publikacji.
Źródła: blic.rs, banjalukain.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE