Home / Bałkany / Serbia / Serbia pod wodą
novosti.rs - poplava

Serbia pod wodą

Serbia zmaga się z największymi w swojej historii powodziami spowodowanymi obfitymi opadami deszczu. W ciągu jednego dnia spadło tam więcej deszczu, niż zwykle przed cztery miesiące. W związku z tym w całym kraju ogłoszono dziś stan wyjątkowy. Najcięższą sytuację zanotowano w Valjevie, Szabacu i Obrenovacu, gdzie w ciągu ostatnich 2 dni spadło około 150 litrów wody na metr kwadratowy. Zorana Mihajlović, Minister Infrastruktury zaznaczyła, że ważne jest , by wszyscy przedstawiciele władzy pozostali w kraju, umożliwiając normalne funkcjonowanie struktur państwowych. Podkreśliła również, jak ważna jest zgodna współpraca służb mundurowych, strażaków i służby zdrowia.

Ewakuowano blisko osiem tysięcy osób (stan na godzinę 17.00), sto tysięcy gospodarstw domowych jest odciętych od prądu, czterysta szkół zostało zamkniętych, zawieszony został ruch na Magistrali Ibarskiej oraz innych trasach. Wielki problem stanowi brak wody pitnej. Według prognoz pogody deszcz nie przestanie padać także jutro.

Premier Vučić, podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego, stwierdził, że sytuacja w kraju jest krytyczna, a szkody wywołane powodzią są o wiele większe niż przewidywano. O pomoc zwrócono się między innymi do krajów Unii Europejskiej i Rosji. Premier prosi jednak nie o pomoc finansową, a techniczną – łodzie i helikoptery, które mogą pomóc w ratowaniu zdrowia i życia ludzi oraz o wysłanie wyszkolonych ekip ratunkowych. Wezwał również swoich rodaków do mobilizacji i pomocy poszkodowanym i potrzebującym.

Prezydent Nikolić zaznaczył, że szkody są ogromnie, ale czas na ich podliczanie nastąpi dopiero, gdy sytuacja w kraju się ustabilizuje. Zanotowano znaczne straty finansowe – zniszczone domostwa, zerwane mosty i linie kolejowe. Powódź przyniosła także ofiary śmiertelne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło śmierć 3 osób, a dwie uznaje się za zaginione. Ciężka sytuacja panuje w elektrowni w Obrenovacu – jeżeli poziom Sawy podniesie się jeszcze o 30 centymetrów, prądu może zostać pozbawiona znaczna część kraju.

Największe siły skierowano aktualnie do obrony miasta Szabac, do którego zbliża się fala powodziowa. Aleksandar Vučić wezwał zdolnych do pomocy belgradzian, by w liczbie tysiąca osób stawili się pod Areną, skąd zabrani zostaną autobusami do zagrożonego miasta. W swoim wystąpieniu premier złożył również podziękowania i wyrazy szacunku dla żandarmów, strażaków i żołnierzy, którzy dniem i nocą odważnie niosą pomoc potrzebującym.

Pomoc w walce z powodzią zaoferowały już, władze kilku krajów europejskich. Rządy Macedonii i Chorwacji, pozostają w stałym kontakcie ze sztabem, a na teren Serbii przybyło już siedemdziesięciu pięciu specjalistów i sprzęt z tych państw. Dziś rano w Niszu wylądował pierwszy rosyjski samolot z siedemdziesięcioma ratownikami oraz sprzętem na pokładzie, w drodze są dwa kolejne. Austria przysłała 15 łodzi ratunkowych, pomoc nadchodzi także z Niemiec i Bułgarii. Stany Zjednoczone przekazały na pomoc potrzebujących sto tysięcy dolarów.

źródła: politika.rs, politika.rs, glasamerike.net, b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE