Home / Bałkany / Serbia / Serbia podnosi się po pożarze Teatru Narodowego w Belgradzie

Serbia podnosi się po pożarze Teatru Narodowego w Belgradzie

Dyrekcja Teatru Narodowego w Podgoricy zdecydowała, że w geście solidarności z Serbami pomoże bliźniaczej placówce w Belgradzie, która ucierpiała w wyniku niedawnego pożaru. Ogień zniszczył Wielką Salę Teatru Narodowego w stolicy Serbii, co spowodowało ogromne straty finansowe oraz anulowanie wszystkich spektakli zaplanowanych na grudzień. Pełniący obowiązki dyrektora Teatru, Dejan Savić poinformował, że publika będzie mogła ponownie wejść do budynku dopiero w styczniu przyszłego roku. Aby pomóc w zebraniu funduszy na remont Wielkiej Sali, Teatr Narodowy w Podgoricy przekaże Belgradowi cały dochód ze sprzedaży biletów na spektakl „Ribarsko svađe” (premiera 25 grudnia). Dyrekcja Teatru Narodowego w Belgradzie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie w tych trudnych dla kulturalnego świata Serbii chwilach.

Przyczyny pożaru Wielkiej Sali, który wybuchł w nocy z 2 na 3 grudnia, nie są jeszcze znane. Ogień szybko zdołano opanować dzięki ekspresowej reakcji strażaków, którzy pojawili się na miejscu pięć minut po wezwaniu. Wsparcie dla dyrekcji placówki przekazali też przedstawiciele rządu oraz wielu aktorów i pracowników Teatru. Dejan Savić przyznaje, że był poruszony ogromem pomocy, jaką okazano. Zapewnia, że administracyjna część budynku oraz mała sala teatralna „Raša Plaović” będą nadal czynne, a balet „Giselle” przeniesiony będzie na scenę Sava Centar na Nowym Belgradzie.

W związku z pożarem na nowo rozpoczęła się dyskusja o potrzebie posiadania budynku Opery w Belgradzie. „Gdyby Belgrad miał Operę i jeszcze jedną scenę teatralną, problem byłby znacznie mniejszy. Wiele spektakli ciężko jest przenieść do Sava Centar, a jak na złość, cały grudzień był wyprzedany. Publika w końcu wraca do teatru i serce mi się kraje, gdy widzę, co się nam przytrafiło” – mówi Savić, dodając, że ma nadzieję iż Teatr Narodowy będzie w stanie ugościć Koncert Noworoczny zaplanowany na 13 stycznia 2013 roku.

Na  stronie internetowej Teatru Narodowego pojawiły się informacje o możliwości zmiany rezerwacji lub otrzymaniu zwrotu pieniędzy za wykupione na grudniowe spektakle bilety. Zwrot przysługiwać będzie posiadaczom biletów na spektakle, które miały się odbyć w terminie 4-25 grudnia tj.: „Królowa Margot”, „Cyrulik sewilski” i „Mizantrop”. Na stronie dowiedzieć się można również, że instytucje „Nasza Serbia” i „Holcim Srbija” przekazały łącznie milion dinarów na remont budynku.

Teatr Narodowy znajduje się w samym centrum Belgradu, przy popularnym Placu Republiki i ulicy Francuskiej. Otwarty został w 1868 roku, a projektantem budynku jest Aleksandar Bugarski. Teatr był wielokrotnie remontowany i rekonstruowany, a w 1989 zakończyły się prace nad powrotem do wyglądu z lat dwudziestych. Jest to jeden z najbardziej znanych budynków w Belgradzie, a sam Teatr uważany jest za najbardziej reprezentatywną i najważniejszą instytucję kulturalną w kraju.

Źródło: Telegraf.rs

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE