Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia podpisała umowę w Międzynarodowym Funduszem Walutowym
mmf

Serbia podpisała umowę w Międzynarodowym Funduszem Walutowym

Po długim czasie braku porozumienia Serbia podpisała nareszcie ugodę z MFW – chwalił się dziś na konferencji prasowej premier Aleksandar Vučić. Z dziennikarzami spotkał się tuż po rozmowie z komisarzem UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych, Johannesem Hahnem, z którym rozmawiał o negocjacjach akcesyjnych Serbii oraz reformach, które będą konieczne w celu sprawnego przeprowadzenia tych negocjacji.  – Chcemy być krajem konkurencyjnym pod względem ekonomicznym, a nie tylko takim, który musi gonić UE – mówił Vučić. Relacjonował, że według MFW nastąpi to w 2017 roku, choć sam premier jest bardziej optymistyczny i zapewnia, że według niego będzie to rok 2016. Premierowi zależy przede wszystkim na tym, by Serbia pokazała, że nie chce jedynie pomocy finansowej, a że jest silna i dumna oraz, że dąży do rozwoju.

Z Johannesem Hahnem premier Vučic rozmawiał też o otwarciu rozdziałów negocjacyjnych. Podkreślił, że zależy mu na tym, aby te zacząć od tych najcięższych. Jego zdaniem Serbia jest gotowa do niezbędnych zmian, a on osobiście – gotowy do ciężkiej pracy. Jednocześnie wyraził wdzięczność minister Jadrance Joksimović oraz przewodniczącej zespołu negocjacyjnego, Tanji Miščević, za ich dotychczasową pracę.

Po podpisaniu porozumienia odbyła się także konferencja z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przewodnicząca Zuzana Murgašová przedstawiła dziennikarzom warunki porozumienia: zakłada ono trzyletni plan ekonomiczny wart około miliard euro. Ma on na celu doprowadzić do zwiększenia stabilności sytuacji makroekonomicznej oraz do możliwego do utrzymania wzrostu gospodarczego. Murgašová widzi główne problemy serbskiej ekonomii w wysokim bezrobociu oraz wysokim deficycie budżetowym.

Plan porozumienia wchodzi w życie od stycznia 2015 roku, co według ministra finansów, Dušana Vujovicia, pomoże w odpowiedni sposób zaplanować przyszłoroczny budżet.

Źródła: b92.net, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE