Home / Polityka / Serbia: Podpisano porozumienie o duszpasterstwie wojskowym

Serbia: Podpisano porozumienie o duszpasterstwie wojskowym

Po 66 latach duszpasterstwo wojskowe wraca do Serbskich Sił Zbrojnych. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane we wtorek przez ministra obrony Dragan Šutanovaca i przedstawicieli sześciu tradycyjnych kościołów i wspólnot religijnych. Na spotkaniu pojawili się także: minister ds. religii i diaspory Srđan Srećković i szef Sztabu Generalnego Wojska Serbskiego generał Miloje Miletić.

– Zbliżamy się do przywrócenia tradycji w wojsku serbskim w sposób nowoczesny, który jest wyrazem poszanowania wszystkich członków armii, w tym tych znajdujących się w najcięższych momentach służby, którym wiara i religia są szczególnie potrzebne – powiedział Šutanovac po podpisaniu dokumentu.

Jak podkreślił, przypieczetowanie porozumienia z duchownymi wszystkich wspólnot religijnych obecnych w Serbii mówi o tym, że Serbskie Siły Zbrojne pragną uwzględniać prawa wszystkich żołnierzy.

Przedstawiciel Serbskiej Prawosławnej Cerkwi (SPC) biskup Porfiriusz przekazał błogosławieństwo patriarchy serbskiego Ireneusza i mówił, że przeznaczeniem wojska jest obrona, świadczenie i utrzymanie pokoju.

– Obok szeregu różnych potrzeb człowiek przejawia również potrzebę metafizycznego wsparcia, czyli boskiej opieki – przypominał biskup SPC.

W imieniu pozostałych wspólnot dokument podpisali: belgradzki arcybiskup Kościoła Katolickiego Stanislav Hočevar, przewodniczący Serbskiej Wspólnoty Islamskiej Adem Zilkić, biskup Słowackiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego Samuel Vrbovski, biskup Chrześcijańskiego Reformatorskiego Kościoła Ištvan Čete Semeši, przewodniczący Związku Gmin Żydowskich Aleksandar Nećak oraz biskup Kościoła Ewangelicznego Arpad Dolinski.

 

Tekst: beta.rs, tanjug.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE