Home / Bałkany / Macedonia / Serbia: Polscy szczypiorniści ulegli Macedończykom

Serbia: Polscy szczypiorniści ulegli Macedończykom

Inwestycja macedońskiego rządu w postaci bezpłatnych biletów na przejazd koleją dla tysiąca kibiców, którzy dziś o 5 rano wyjechali ze Skopje do Belgradu na mecz szczypiornistów z reprezentacją Polski, okazała się trafna. Macedońscy piłkarze ręczni pokonali bowiem Polaków 27:25 i mają większe szanse na wyjście z grupy, podczas rozgrywanych właśnie Mistrzostw Europy.
Reprezentację Macedonii wsparł też swoją obecnością Prezydent Giorgi Ivanov, który obejrzał drugą połowę meczu w Belgradzkiej Arenie z loży dla VIP-ów .
Macedończycy odnieśli pierwsze zwycięstwo w tych mistrzostwach, pokonując byłych wicemistrzów świata 27:25. To kolejne zwycięstwo czerwono-żółtych nad Polakami w imprezie tej rangi. W 2009 r. Macedończycy także pokonali biało-czerownych podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Chorwacji.
Podopieczni trenera Zvonko Szundovskiego całkowicie zasłużyli na zwycięstwo, prowadząc w meczu od początku do końca. Gwiazdą meczu był bramkarz Macedończyków – Borko Ristovski, który obronił 19 z 43 celnych strzałów na jego bramkę. Polski bramkarz, Marcin Wichary nie mógł poszczycić się w meczu taką frekwencją, broniąc jedynie 5 z 20 rzutów w światło bramki i został zastąpiony w drugiej połowie meczu.
O tym jak bardzo zaciętą walkę prowadzili Macedończycy, świadczy fakt, że dwóch ich zawodników Jonovski i Mirkulovski złamali ręce w starciu z polskimi zawodnikami. Dla macedońskiej reprezentacji strata Mirkulovskiego przed środowym meczem z Serbią jest poważnym osłabieniem.

„Jeśli umrę lub zginę”
Bezpośrednio przed meczem z Polską, w Belgradzkiej Arenie zawrzało, bowiem kibice macedońscy wyśpiewali patriotyczną  pieśń „Ako umram il’ zaginam” („Jeśli umrę lub zginę”) przy nagraniu nieżyjącego już macedońskiego barda Joncze Hristovskiego. Jak się okazało po meczu nie musieli oni pić wina ze smutku, lecz mogli napić się i tańczyć z radością [główny bohater pieśni prosi swych przyjaciół, by, jeśli umrze lub zginie, nie rozpaczano nad nim, lecz wypito jego toast i zatańczono nad jego grobem – przyp. red.].

Widzów: 3 700. Składy obu drużyn:

Polska: Wichary, Wyszomirski – Jaszka, Lijewski, Kuchczyński, Tkaczyk, Bielecki, Wiśniewski, B. Jurecki, M. Jurecki, Tłuczyński, Jurkiewicz, Szyprzak, Kwiatkowski, Zaremba, Orzechowski.

Macedonia: Ristovski – Angelov, Manaskov, Stoilov, Aluszovski, Lazarov, Mitkov, Jonoski, Angelovski, Temelkov, Mirkulovski, Markoski, Mojsoski, Dimovski.

Tekst: utrinski.com.mk, kurir.mk, tłum. i red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE