Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Polski film otworzy czwartą edycję festiwalu „Merlinka”

Serbia: Polski film otworzy czwartą edycję festiwalu „Merlinka”

Dziś w Belgradzie rusza 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów o Tematyce Gejowskiej „Merlinka”, gdzie do 17 grudnia pokazane zostaną 42 filmy dotyczące środowiska LGBT (dokumentalne i krótkometrażowe). Już pierwszego dnia w programie znaleźć można polski akcent. Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie polski film „Sekret” reżysera Przemysława Wojcieszka. Jest to dramat psychologiczny o 30-letnim drag queen Ksawerym, który dowiaduje się, że jego dziadek Jan w czasie II wojny światowej zamordował żydowską rodzinę próbującą wrócić do swojego własnego domu. W filmie występują Tomasz Tyndyk i Agnieszka Podsiadlik. „Sekret” był już pokazywany podczas festiwalu Berlinale 2012, gdzie zdobył pozytywne recenzje. Goście festiwalu „Merlinka” poza polskim filmem będą mogli obejrzeć w czwartek też amerykański film dokumentalny „Trans” Chrisa Arnolda oraz turecki „Zenne Dancer (Tancerz Brzucha)” Canera Alpera.

Jedynym serbskim filmem prezentowanym podczas festiwalu będzie krótkometrażowy „Narednik” młodego reżysera Nikoli Ljucy. Jest to jeden z niewielu filmów prezentujących sytuację homoseksualistów w Belgradzie. „Narednik” swoją premierę miał podczas Belgradzkiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych, a podczas „Merlinki” pokazany zostanie w sobotę. Dyrektor Domu Omladine, Milan Lučić wyraził swoje zadowolenie z faktu, że „Merlinka” mimo swojej specyficzności jest z roku na rok coraz większa i bogatsza pod kątem repertuaru. Festiwal zdobywa też wiele pozytywnych komentarzy zarówno ze strony serbskich jak i zagranicznych krytyków. Dyrektor artystyczny festiwalu, Predrag Azdejković przyznał, że do festiwalu zgłoszono aż 160 filmów, co świadczy o sporym zainteresowaniu wydarzeniem. Repertuar ustalony został przy konsultacjach z przedstawicielami środowiska LGBT w Serbii.

„Merlinka” to nie tylko pokaz filmów, ale też ceremonia przyznania nagród pod nazwą „Dorotina cipelica” – wyróżnienia wręczone zostaną w trzech kategoriach: film długometrażowy, krótkometrażowy i dokumentalny. O zwycięzcach zadecyduje jury, w skład którego wchodzi m.in. krytyk filmowy Zoran Janković. Dzięki zainteresowaniu mediów, festiwal ma w tym roku szansę zgromadzić znacznie większą publiczność niż rok temu, gdy filmy oglądało ok. 500 widzów. Projekcje rozpoczynają się o 17:00 (filmy krótkometrażowe), 19:00 (dokumentalne i fabularne) i 21:00 (fabularne), a bilet wstępu kosztuje 150 dinarów. Wśród 42 projekcji znajdą się filmy z m.in. Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Brazylii. Festiwal organizuje Dom Omladine w Belgradzie, gejowsko-lesbijski Info Centar, a wspierają go m.in. Fundacja Heinrich Boell, Instytut Goethego oraz rząd Republiki Serbii i Ambasady Holandii i Kanady.

Źródło: Blic.rs, Merlinka.com

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE