Home / Polityka / Serbia: Pomnik OVPM usunięty bez incydentów

Serbia: Pomnik OVPM usunięty bez incydentów

spomenik OVPBM - tanjug.rs

Pomnik upamiętniający członków OVPBM (Olslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe) w centrum Preševa został usunięty w niedzielę rano (20.01) około godziny 7.00. Jak donoszą naoczni świadkowie akcja przebiegła sprawnie i bez incydentów. W komunikacie wydanym przez rząd serbski podkreślono, że państwo będzie nadal energicznie egzekwować prawa i porządek w celu zapewnienia stabilności całego terytorium.

O odsłonięciu pomnika 16 listopada 2012 roku pisaliśmy na stronach bałkanistyki.org. W środę (17 stycznia) minął termin, jaki wyznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczyło lokalnym władzom w Preševie na usunięcie pomnika. Po upływie ustanowionego terminu, zrealizowano decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości i usunięto nielegalnie wzniesiony monument.

Premier Serbii, Ivica Dačić powiedział, że usunięcie pomnika odbyło się zgodnie z prawem i jest to wewnętrzna sprawa Serbii, dlatego też nie pytał o zdanie nikogo ze wspólnoty międzynarodowej. – Niech to będzie przesłaniem dla wspólnoty europejskiej. Nie pozwolę, by Serbii narzucano standardy, które nie maja dla niej racji bytu. Nikogo nie pytałem o zdanie w sprawie pomnika, ponieważ to nasza wewnętrzna sprawa. Co innego gdybyśmy użyli siły lub byłyby inne incydenty – wyjaśnił premier w wywiadzie dla telewizji B92. Dačić dodał, że podczas usuwania pomnika nikt nie chciał urazić uczuć Albańczyków, a sam pomnik nie został uszkodzony. – Serbia wykazała wystarczająco dużo cierpliwości, wysyłając jasny i wyraźny sygnał, że prawo musi być przestrzegane, i że nikt nie jest silniejszy od państwa – podkreślił Dačić.

Demontaż pomnika poparły SNS i URS, których członkowie podkreślali, że prawo musi być przestrzegane na całym terytorium Serbii.

Innego zdania są jednak przedstawiciele albańskich partii na terenie południowej Serbii oraz albańscy politycy w Kosowie. Jakup Krasniqi, przewodniczący Parlamentu Kosowa oświadczył, że usunięcie pomnika nie przyczynia się do pokoju i stabilności w regionie oraz  nie poprawi sytuacji w procesie rozmów dotyczących normalizacji stosunków między Belgradem i Prisztiną. W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie albańskich polityków, na którym zostaną rozważone kolejne kroki wobec nowej sytuacji.

Na wiadomość o demontażu pomnika zareagowała także Paula Thiede, szefowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Serbii. Wyraziła ona ubolewanie, że rząd serbski usuwając kontrowersyjny pomnik przerwał tym samym negocjacje w sprawie znalezienia kompromisowego rozwiązania dla tej sytuacji.

 

Źródło: tanjug.rs, tanjug.rs, rs.seebiz.eu

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE