Home / Polityka / Serbia: Pomnik OVPMB powinien zniknąć

Serbia: Pomnik OVPMB powinien zniknąć

Władze serbskie zareagowały na odsłonięcie tablicy upamiętniającej członków OVPBM (Olslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe) umieszczonej w centrum miejscowości Preševa na terytorium Kosowa. Premier Ivica Dačić skomentował, że w obliczu zbliżającego się Dania Flagi Państwowej, który przypada 28 listopada i na kilka dni przed wydaniem wyroku na Ramush’a Haradinaja, byłego premiera Kosowa, oskarżonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (wyrok ma zapaść 29 listopada br.) pomnik z tablicą jest prowokacją.

Według Dačicia państwo musi zareagować na postawienie pomnika. Premier podkreślił również, że Serbia będzie z rozsądkiem prowadziła swoją politykę. Według jego słów lepiej byłoby, gdyby Albańczycy sami usunęli pomnik. Dačić jest świadomy, że usunięcie pomnika może wywołać sprzeciw i zamieszki.

Pomnik odsłonięto 16 listopada br. Według wyrytej na nim informacji  ufundowali go weterani OVPDM. Na tablicy przytwierdzonej do pomnika znajdują się nazwiska 27 osób – członków OVPDM – którzy zginęli w czasie walk z Armią Jugosłowiańską. Rząd w Belgradzie uważa OVPDM za organizację terrorystyczną, która swoimi symbolami nawiązuje do UÇK  i jej macedońskiego odłamu. Celem wymienionych organizacji jest zjednoczenia wszystkich Albańczyków w jednym państwie na drodze walki ze Słowianami.

 

 

Źródło: b92.net, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE