Home / Polityka / Serbia: Pomnik Zorana Đinđicia stanie w Belgradzie?
djindjic2

Serbia: Pomnik Zorana Đinđicia stanie w Belgradzie?

Zoran Đinđić, pierwszy demokratycznie wybrany premier Serbii, który zginął w zamachu 10 lat temu, zostanie upamiętniony pomnikiem w Belgradzie. O ewentualną lokację oraz formę pomnika zadba specjalna Rada, ustanowiona przez Komisję ds. Pomników oraz Nazw Ulic i Placów (Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova); cała procedura może potrwać około roku.

– Ten proces jest dopiero na początku, a decyzja o wzniesieniu pomnika zmarłemu premierowi Đinđiciovi jest dobra i uzasadniona, gdyż mowa o premierze, który zginął pełniąc służbę – powiedział Zoran Alimpić, radny Partii Demokratycznej (Demokratska stranka).

W skład Rady ds. Wznoszenia Pomników (Odbor za podizanje spomenika) wejdzie profesjonalne jury (artyści), jak i radni miejscy. Warto zaznaczyć, iż jedynie Demokratyczna Partia Serbii (Demokratska stranka Srbije, której przewodniczącym jest Vojislav Koštunica) odmówiła uczestnictwa w inicjatywie, uważając że „obecnie są ważniejsze tematy”, którymi należy się zajmować.

Komisja ds. Pomników oraz Nazw Ulic i Placów podjęła także decyzję o tym, aby część belgradzkiej ulicy dr. Ivana Ribara otrzymała imię Srđana Aleksicia, serbskiego żołnierza z Trebinje, który w 1993 r. uratował życie Alena Glavovicia, swojego boszniackiego sąsiada, broniąc go przed żołnierzami Republiki Serbskiej.

Źródło: rts.rsseebiz.eu

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE