Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Podpisano porozumienie o strategicznej współpracy z Kanadyjską Korporacją Handlową

Serbia: Podpisano porozumienie o strategicznej współpracy z Kanadyjską Korporacją Handlową

W piątek, 16 listopada, pierwszy wicepremier Serbii i minister obrony Aleksandar Vučić rozpoczął trzydniową wizytę w Kanadzie. Głównym celem jego pobytu jest udział w  organizowanym w Halifaksie Czwartym Międzynarodowym Forum ds. Bezpieczeństwa, które zaliczane jest do najważniejszych kongresów tego typu na świecie.
W piątek Vučić i przewodniczący Kanadyjskiej Korporacji Handlowej (Canadian Commercial Corporation) Marc Whittingham podpisali porozumienie o strategiczno-ekonomicznej współpracy między Serbią i Kanadą. Jak podaje serbskie Ministerstwo Obrony, umowa dotyczy wspólnych działań w dziedzinach infrastruktury, energetyki i przemysłu oraz w sektorze rolno-spożywczym. Przygotowaniem konkretnych projektów, które będą realizowane w ramach podpisanego porozumienia, będą się teraz zajmować odpowiednie instytucje z obu krajów.  Wicepremier rozmawiał również z przedstawicielami największych kanadyjskich przedsiębiorstw energetycznych i górniczych i  zachęcał  ich do inwestowania w Serbii.
W sobotę, 17 listopada, Aleksandar Vučić spotkał się z kanadyjskim ministrem obrony Peterem MacKayem, z którym rozmawiał o wzmocnieniu wojskowo-ekonomicznej współpracy obu państw. W czasie spotkania poruszona została kwestia umożliwienia Serbii zwiększenia eksportu broni lekkiej i amunicji do Kanady. MacKay podkreślił zaś, że jego kraj gotów jest udzielić specjalistycznej i finansowej pomocy w szkoleniu serbskich oficerów.

Źródła: rts.rs, blic.rs, tanjug.rs, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE