Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Powstaje rządowy program wspierania firm z branży IT

Serbia: Powstaje rządowy program wspierania firm z branży IT

branża IT-b92.net

W 2013 roku władze serbskie zamierzają przeznaczyć  milion EUR na programy, które będą wspierały firmy działające w branży IT.
Doradca ministra finansów i gospodarki Jasna Matić wyjawiła, że szczegóły programu powinny zostać opracowane do końca lutego, tak by można go było zaprezentować na marcowych Targach Informatycznych w Hanowerze. Jego realizacja zaś mogłaby rozpocząć się w połowie roku. W rządowym projekcie przewidziana została pomoc finansowa w wysokości do 25 tys. EUR dla nowopowstających przedsiębiorstw. Środki te będą przyznawane poprzez konkursy, których celem będzie wyłonienie najlepszych kandydatów. Dotacje mogą uzyskać także firmy outsourcingowe, firmy tworzące własne programy lub działające na rzecz zagranicznych współpracowników, wspierane będą także działania ukierunkowane na zachęcanie dużych obcych przedsiębiorstw do otwierania swoich centrów w Serbii.
Jasna Matić wspomniała również, że planuje się wprowadzenie różnego rodzaju ulg podatkowych dla firm działających w branży IT. Pomoc państwa będzie się przejawiała także poprzez organizację wystaw i spotkań oraz ułatwianie zaistnienia serbskim firmom na rynkach międzynarodowych.

Żródła: seebiz.net, kurir-info.rs, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE