Home / Gospodarka / Handel / Serbia promuje swoje produkty podczas „Zielonego tygodnia” w Berlinie

Serbia promuje swoje produkty podczas „Zielonego tygodnia” w Berlinie

Zainteresowanie rosyjskich supermarketów promowaniem kreteńskich produktów na rynku rosyjskim-enet.gr

Targi „Zielony tydzień” w Berlinie to okazja do zaprezentowania swoich gospodarczych możliwości i przyciągnięcia uwagi zagranicznych inwestorów. Dla Serbii uczestnictwo w targach to również sposób na pokazanie Europie swoich najlepszych krajowych produktów.

Serbską gospodarkę na międzynarodowych targach reprezentuje Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej. Impreza rozpoczęła się 18 stycznia i potrwa do 27 stycznia br. Tym razem tematem przewodnim berlińskich targów są inwestycje.

Serbia wystawia swoje towary na straganie pod hasłem „Fruitfull Investment”. W tym roku wszystkie uczestniczące w targach kraje prezentują swoją tradycję w produkowaniu żywności. Wśród wystawianych towarów z Serbii znajdują się m.in.: ajvar, pindjur, dżemy z owoców leśnych, dżemy z wiśni, ćwikła, papryka, pomidory, różne rodzaje soków, wina oraz jedzenie organiczne. Produkty dostępne na serbskich stanowisku dostarcza belgijska firma Delhaize, która była jednym z największych inwestorów w Serbii w 2011 roku. Wśród wystawiających swoje produkty są także: firma napojów Radovanović, fabryka traktorów IMT oraz Pokredit banka.

Targi w Berlinie to okazja do nawiązania współpracy międzynarodowej i zacieśnienia współpracy w regionie. Serbska delegacja na czele z Danilo Goluboviciem uczestniczyła w kilku spotkaniach bilateralnych m.in. z Francem Bogoviczem, ministrem rolnictwa i ekologii Słowenii i Ljupczem Dimovskim, ministrem rolnictwa Macedonii.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących Serbii było podpisanie 19 stycznia br. deklaracji „Dunav soja”.  Zgodnie z nią zostanie wprowadzona nowa polityka dotycząca uprawy soi i lepszego wykorzystania krajowych źródeł tego produktu. Według porozumienia zdrowa soja bez modyfikacji genetycznej będzie produkowana przez Austrię, Niemcy, Węgry, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Słowenię i Serbię.

W targach „Zielony tydzień” w Berlinie uczestniczy 200 delegacji państwowych. Po raz pierwszy w historii targów udział bierze Kosowo i Sudan. Uczestniczące państwa wystawiają produkty swojego rolnictwa w tym: owoce, warzywa, mięso, przetwory mięsne, mleko, wyroby z mleka, piwa, wina, rakije, owoce morza, produkty organiczne. W targach uczestniczą także producenci maszyn i urządzeń rolniczych, hodowcy zwierząt domowych, a także myśliwi i wędkarze. Targi odbywają się 78 raz.

 

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, danubeogradu.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE