Home / Polityka / Serbia: przedterminowe wybory odbędą się 24 kwietnia
seebiz.eu
seebiz.eu

Serbia: przedterminowe wybory odbędą się 24 kwietnia

Uchwałę o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych przedłożył premier Aleksander Vučić. Podpisana została przez prezydenta, Tomislava Nikolicia, 4 marca 2016. Przyspieszone wybory odbędą się 24 kwietnia.

W swoim uzasadnieniu Vučić napisał między innymi, że aby zapewnić Serbii “europejski standard życia” oraz dokończyć reformy, które umożliwią wejście kraju do Unii Europejskiej, potrzebna jest władza z silnym mandatem. Premier zapewnił również, że obecny rząd w ciągu 2 lat sprawowania władzy zdołał pokonać kryzys finansów publicznych oraz wyciągnąć Serbię z recesji dzięki trudnym reformom ekonomicznym, oraz, przede wszystkim, otworzył pierwszy rozdział negocjacji akcesyjnych z UE. Sukcesy rząd zawdzięczał w dużej mierze zaufaniu obywateli – twierdzi Vučić.

Do 24 kwietnia funkcjonował będzie rząd tymczasowy, zaś posiedzenia parlamentu będą mogły mieć miejsce jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Prezydent zgodził się co do tego, że niektóre trudne reformy wymagają tego, aby obywatele wyrazili dla nich poparcie poprzez wybory, jednocześnie apelował do partii politycznych i wyborców o to, aby droga, którą obrała Serbia była kontynuowana po wyborach. Tomislav Nikolić kibicował będzie Serbskiej Partii Postępowej, z której się wywodzi.

Źródła: tanjug.rs, glassrpske.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE