Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 16 marca
nikolic-vucic-dacic-foto-beta-1359797027-250755

Serbia: Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 16 marca

Prezydent Serbii, Tomislav Nikolić, podpisał 29 stycznia dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisał przedterminowe wybory na 16 marca.

Wniosek o rozwiązanie parlamentu wraz z wyjaśnieniami przedstawili prezydentowi tego samego dnia premier Ivica Dačić i wiceszef rządu Aleksandar Vučić. W wyjaśnieniu podali, iż rząd uzyskał wiele pozytywnych rezultatów, lecz dalsze wdrażanie rozpoczętych zmian wymaga podjęcia środków, które wiążą się z koniecznością dużego poparcia społecznego. W wyjaśnieniu wymienione zostały także największe dokonania dotychczasowego rządu, między innymi rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE, prowadzenie dialogu z Prisztiną oraz walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Prezydent podkreślił, że nowo wybrany rząd będzie rozpoczynał pracę na solidnej podstawie zbudowanej przez poprzedników, a także, że czeka go wielki wysiłek w dalszym budowaniu nowej, europejskiej Serbii. Tomislav Nikolić zdecydował, że wybory odbędą się 16 marca wraz z wyborami samorządowymi w Belgradzie.

Jednoczesne wybory parlamentarne i samorządowe dają duże szanse na zwycięstwo Serbskiej Partii Postępowej (Srpska Napredna Stranka). Partia Demokratyczna, czyli druga największa obecnie partia polityczna w Serbii jest w nieco gorszym położeniu – swojego najmocniejszego polityka, Olivera Ivanovicia, wystawiła już jako kandydata na prezydenta miasta. Poza tym, PD ma największe poparcie właśnie w Belgradzie, zaś w pozostałych częściach kraju większą popularnością cieszy się Partia Postępowa.

Wybory 16 marca będą czwartymi przedterminowymi wyborami w Serbii od czasu upadku władzy Slobodana Miloševicia. Do czasu wyborów zarówno dotychczasowy parlament, jak i rząd, zajmują się jedynie bieżącymi obowiązkami.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, pressonline.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE