Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 30 stycznia-5 lutego 2012 r.

Serbia: 30 stycznia-5 lutego 2012 r.

 

 

 

 

 

 

5 lutego 2012 r.

Campina kupuje serbski „Imlek” i mleczarnię „Subotica”

Salford Fundusz Inwestycyjny sprzedał Imlek i Mlekarę Suborica firmie Rojal Friesland. Do realizacji sprzedaży tych dwóch mleczarni potrzebne jest tylko domówienie detali technicznych. Salford jest większościowym udziałowcem obu mleczarni z 79% udziałów w „Imleku” i 82% w mleczarni „Subotica”.  Akcje spółki są notowane na belgradzkiej GPW. FrieslandCampina zamierza również odkupić pozostałe akcje. Firma posiada swoje odziały na Węgrzech, w Rumunii i Grecji. Obie strony oczekują, że umowa zostanie sfinansowana w ciągu kilku nadchodzących miesięcy. Po ostatecznym osiągnięciu porozumienia, przejęcie firm zostanie wykonane w walucie lokalnej, będzie podlegać lokalnemu prawu i zostanie  otwarte na akcjonariuszy lokalnych. (seebiz.eu)

 

4 lutego 2012 r.

Dochody w górnictwie w zeszłym roku w Serbii wyniosły ponad 1,5 mld EUR

W serbskim górnictwie w zeszłym roku odnotowano wzrost o 10,4% i przychód w wysokości ponad 1,5 mld EUR, co jest największym wzrostem w serbskiej gospodarce w 2011 r.  Oczekuje się, że do 2020 r. inwestycje w górnictwie serbskim osiągną wartość 3 mld EUR, a liczba zatrudnionych wzrośnie do 35 tys. Serbowie liczą na otwarcie kopalni srebra, złota, litu, miedzi, niklu i nowych kopalni węgla kamiennego, w których stosowane będą najnowocześniejsze technologie. W Serbii w zeszłym roku odnotowano rekordowe wydobycie węgla w wysokości 41,1 mln ton pomimo ciężkich warunków i przestarzałych maszyn. (balkans.com)

 

Związki zawodowe przeciw prywatyzacji EPS

Do końca 2012 r. rozpocznie się prywatyzacja producenta energii Elektroprivreda Srbije (EPS) poprzez podział bezpłatnych akcji mieszkańcom i pracownikom. Podział 15% akcji spółki publicznej nie nastąpi jednak przed wyborami parlamentarnymi, planowane są one na maj br. Prywatyzacji EPS nie popierają związki zawodowe, oczekują by to państwo było właścicielem większościowym i ostrzegają, że każda władza, która będzie rozmyślała o prywatyzacji EPS może oczekiwać na strajk związków – te będą domagały się tylko jednego-  zmiany rządu.  (balkans.com)

 

3 lutego 2012 r.

Panasonic zostaje w Serbii

Japońska firma Panasonic zostaje w Svilajncu. W nadchodzącym roku otworzy tam dodatkowych 200 miejsc pracy. Panasonic w Serbii obecnie zatrudnia na stale 50 pracowników, a 20 ma pracę tymczasową.  Przedstawiciel Panasonica w Serbii, Dirk Bantel, wyraził zadowolenie z prowadzonej w Serbii współpracy i potwierdził, iż firma produkcyjna zostanie w Svilajncu i nie zostanie przemieszczona do innego miasta. Wartość planowanej inwestycji wyniesie pomiędzy 12 i 13 mln EUR. (balans.com)

 

2 lutego 2012 r.

Tańsze papierosy w Serbii

Firma „Philip Morris International” poinformowała o zniżeniu cen niektórych papierosów marki „Marlboro” i „Philip Morris” o 10 euro centów na paczkę oraz „Bond street” i „Best eksport” o 5 euro centów. Nowe ceny obowiązują od 31 stycznia br. Dyrektor ds. korporacyjnych Jelena Pavlović tłumaczy, że firma „Philip Morris” najnowszymi zmianami cen przystosowuje się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Z powodu zwiększonych akcyz ceny papierosów większości marek niedawno zdrożały, najczęściej o 10 euro centów na paczkę. (balkans.com)

 

Większa wypłata podatku w Serbii

Urząd Skarbowy Serbii w styczniu br. wypłacił 52,4 mln EUR podatku, 9,7% więcej od planowanego. To jest zdecydowanie najlepszy wynik płatności od powstania Urzędu Skarbowego, która funkcjonuje w ramach MF. Kluczem do sukcesu ma być aktywność Urzędu Skarbowegoo oraz objawiona lista dłużników. Najbardziej znaczące wpływy pochodziły z akcyz i podatku VAT. VAT jest przesunięty o 5,8%, a akcyza o 20% (balans.com)

 

1 lutego 2012 r.

Podwyżki cen w sektorze spożywczym

Początek lutego przyniósł podwyżki cen niektórych artykułów spożywczych. Za wybrane przetwory mięsne, mrożonki owocowe i warzywne, żywność dla dzieci, kawy instant oraz alkohol trzeba będzie zapłacić od 3 do 10% więcej. Ceny wędlin od mniejszych producentów wzrosły o ok. 5%. Podobnie jest z importowaną żywnością dla dzieci. W przypadku alkoholu podwyżki wahają się od kilku do kilkudziesięciu dinarów. Z kolei producenci słodyczy postanowili obniżyć ceny swoich wyrobów nawet do 20%. Do tej decyzji przyczynił się spadek cen surowców wykorzystywanych do produkcji, obniżenie możliwości zakupowych mieszkańców Serbii i ogólna tendencja spadkowa całościowej produkcji w branży cukierniczej. (tanjug)

 

Serbia rozmawia z Rosją o bułgarskiej elektrowni w Belene

Minister infrastruktury i energetyki Serbii Milutin Mrkonjić rozmawiał z delegacją rosyjskiej firmy „Rosatom”, zajmującą się energią atomową, o uczestnictwie Serbii w budowie elektrowni jądrowej w Belene w Bułgarii. Według ministra Mrkonjicia istnieją znaczące perspektywy serbsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie energii jądrowej, jak również duże zainteresowanie w uczestnictwie w rosyjsko – bułgarskim projekcie budowy elektrowni jądrowej „Belene” w Bułgarii. Minister powiedział również, że istnieje wielka potrzeba wspólnej produkcji leczniczych izotopów we współpracy rosyjskiego „Rosatoma” i Instytutu Nauk Nuklearnych “Vinča”. (seebiz.eu)

 

31 stycznia 2012 r.

Indyjski „Arcelor Mital” chce kupić hutę

Nowym partnerem strategicznym smederevskiej huty, którą serbski Skarb Państwa kupił w zeszłym tygodniu od amerykańskiej firmy „US Steel” za symbolicznego dolara, będzie indyjska firma „Acelor Mital”. Jest to producent, który posiada 10% światowej produkcji, a co jeszcze ważniejsze jest już obecny w sąsiedztwie, ponieważ kupił hutę w Zenicy w Bośni i Hercegowinie.  (balans.com)

 

Firma farmaceutyczna Actavis inwestuje 3,7 mln. EUR w nowy zakład w Leskovacu

Firma Actavis w tym roku zainwestuje 3,7 mln EUR. w nowy zakład produkcji leków na chorobę Parkinsona w fabryce w Leskovcu. Budowa nowego zakładu fabryki „Zdravlje Actavis” powinna być ukończona do końca 2012 r.  Nowy zakład będzie miał 480 m2 powierzchni produkcyjnej i umożliwi produkcję leków najnowszej generacji. Nowy zakład umożliwiać będzie pełny proces produkcyjny. (balkans.com)

 

30 stycznia 2012 r.

NIS szuka nafty w Serbii

W Wojwodinie, jak i w innych częściach Serbii na południe od Sawy i Dunaju, prowadzone są poszukiwania nafty i gazu przez firmę Naftna Industija Srbije (NIS), która w tym roku zainwestuje w ten projekt 43 mln EUR. Na obszarze Zrenjanina i pobliskich wsi odbywają się obecnie badania sejsmiczne 3D. Prace będą trwały do końca lutego br. W ciągu 2012 r. badania sejsmiczne zostaną przeprowadzone również w Kikindzie na obszarze 350 km2 i Itebeja (250 km2). Oprócz tego badania będą prowadzone w miejscowościach: Srem (200 km2), Bačka-Srem (150 km2), Kovačica (150 km2) i Moravski rov (500 km2).

– Celem prowadzonych badań jest zbadanie struktury geologicznej terenu, określenie modelu geologicznego oraz zlokalizowanie najbardziej optymalnych miejsc pod przyszłe odwierty poszukiwawcze, powiedział przedstawiciel NIS.

Na podstawie rezultatów badań określone zostaną potencjalne miejsca odwiertów poszukiwawczych. W Serbii do poszukiwań nafty korzysta się z wibracji, dzięki którym uzyskuje się trójwymiarową mapę warstw skalnych oraz informacje czy i na jakiej głębokości znajduje się ropa i gaz. (balans.com)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE