Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Przejawy agresji wobec Węgrów

Serbia: Przejawy agresji wobec Węgrów

Pastor - vesti-online.com

Policja wszczęła dochodzenie w sprawie dwóch ataków na Węgrów, do którego doszło w niedzielę nad ranem w serbskiej miejscowości Temerin. Według wstępnych ustaleń sprawcami ataku była sześcioosobowa grupa Serbów. Spośród trzech poszkodowanych jeden doznał poważniejszych obrażeń. Do tej pory zatrzymano i postawiono zarzuty dwóm podejrzanym. Policja nie podała do publicznej wiadomości informacji o motywach napadu.

Sprawa zaniepokoiła szefa Związku Węgrów w Wojwodinie Istvána Pásztora, który zaapelował do organów ścigania o jak najszybsze zidentyfikowanie wszystkich sprawców oraz wyjaśnienie okoliczności napadu. Według Pásztora pilnie wyjaśnić trzeba przede wszystkim motywy ataku i tym samym odpowiedzieć na coraz głośniej stawiane pytanie, czy przyczyną ataku była nienawiść na tle narodowym.

Szef Związku podkreślił, iż tylko zdecydowane działania, tym samym szybkie postawienie sprawców przed sądem mogą stanowić jasne przesłanie, iż podobne przejawy agresji nie będą tolerowane. Szybka reakcja zdaje się być niezbędna, bowiem oprócz fizycznych ataków w sobotę rano, w przeddzień napadów, na ścianie jednego z budynków w Temerin pojawił się napis w języku serbskim: Śmierć Węgrom.

źródło: kitekinto.hu, vajma.info, vajma.info, vajma.info

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE